Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Ulaşım hakkı gasp edilemez”

“Ulaşım hakkı gasp edilemez”

"Ulaşım hakkı gasp edilemez"

HALK OTOBÜSLERİNE CHP’DEN TEPKİ

“Ulaşım hakkı gasp edilemez”

Özel Halk Otobüsleri Kooperatiflerinin Türkiye genelinde aldığı 65 yaş ve üstü ile ücretsiz taşımalarla ilgili aldığı karara CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, tepki gösterdi. Devletin verdiği ücretsiz ulaşım hakkının gasp edildiğini söyleyen İl Başkanı Şenol, “Devletin Özel halk Otobüslerine verdiği ödeneğin dışında oluşan bütçe açığını Isparta Belediyesi sübvanse etmeli” dedi.

Özel halk otobüsü esnafı, ücretsiz taşımalarla bir karar aldı, her ayın ilk 4 günü dışında 65 yaş üstü vatandaşlardan ücret alınacağını açıkladı.

Bu karara bir tepkide CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol’dan geldi.

 “Devletin kanunla çıkardığı hak gasp edilemez. Temel olay bu. 65 yaşındaki vatandaşın otobüse nereden bindiğini nerede indiğini sorgulamak kimsenin haddi değil.” dedi.

CHP Belediyelerinin, devletin 65 yaş ve üstü vatandaşların ücretsiz ulaşımdan yararlanması için verdiği ödeneğin dışında kendilerinin de bir bütçe ayırdığını söyleyen

İl Başkanı Şenol, “Isparta Belediyesi de aradaki farkı sübvanse etmelidir” dedi.

“Tabi ki münferit olarak bazı olaylar yaşanıyor. Yani adam çok nadir de olsa sürekli binen arkadaşlarımızda oluyor ama bunlar ölçü değil yani önemli olan halk otobüslerine verilen sübvansiyon. Yani bunu sağladıktan sonra yani kimin inip bindiğini onlar bile sorgulamayacaktır. Edirne’ de Ulaştırma Müdürlüğü’ne ulaştık belediyemizin görüştük Şakir Hoca ile beraber İl sekreterimizle. Orada her ay 8 bin 100 lira gibi bir kaynak aktarılmış. Burada 2 bin 750 lirasını  devlet veriyor yani şu anda. Yani ilgili bakanlıklar kimdir? Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı birlikte organize ettiği belediyelere aktardığı kaynak. Kişi başına 2 bin 750 lira. Bunun artırılması için çalışmalar sürüyor. Belediye kendisinden de muhalif belediye bu devlet onlara ekstra bir para da aktarıyor değil. Bu 2 bin 750 liranın dışında kendi bütçesinden 8 bin 100 lira aktarıyor yani para insanların iniş binişine göre bir sistem var.” diye konuştu.