Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tip-2 diyabette erken tanı büyük önem taşıyor

Tip-2 diyabette erken tanı büyük önem taşıyor

Tip-2 diyabette erken tanı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de diyabet yani şeker hastalığının görülme oranı her geçen gün hızla artıyor. Diyabet hastalığında erken teşhisin önemine vurgu yapan Meddem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Yiğit, “benim hiçbir sıkıntım yok demeyin, mutlaka kontrollerinizi yaptırın” dedi.

Diyabetin görülme sıklığı, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi sebeplerle hızla artıyor. Rakamlar ürkütücü olsa da aslında diyabet hastalığından korunmak yaşam tarzında yapılacak düzenlemelerle mümkün olabiliyor. 

Meddem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Yiğit’te Gülkent Gazetesine diyabet hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de diyabetin önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken Meddem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Yiğit, “özellikle tip-2 diyabette tanı çok önemli. Erken dönemde tanı koyabilirsek, tedavi kolay olur” dedi.

Tip-2 diyabetin tedavisinde hastalara öncelikle diyet yaptırdıklarını belirten Meddem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yiğit yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Önce diyet yaptırıyoruz. Hastalarımızın hayat standartlarını değiştirmeye çalışıyoruz. Yürüyüşlerini artırıyoruz. Ekmek, tatlı, hamur işleri, börekler, çörekler, özellikle çok sevdiğimiz bazı gıdaları azaltıp, protein ve sebze ağırlıklı beslenmeye geçiyoruz. Birde tabi ki eğer gerekli ise erken dönemde ilaçlara başlanması ileride diyabete bağlı gelişebilecek komplikasyonların en aza indireceği için erken tedavi çok çok önemli. Onun için bizim diyabet tanısı konmuş hastaların mutlaka uzman hekimler tarafından genelde 3 ayda bir genel kontrolünü yapıp hem de oluşmuş ya da oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Diyabet hastalarının göz, kalp ve nörolojik muayenelerinin de yapılması gerektiğini vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Yiğit sözlerine şöyle devam etti; “Benim özellikle söylediğim diyabet hastası mutlaka tek başına değerlendirmemesi gerekmektedir. Göz muayenesinin yapılması, kalp muayenesini değerlendirilmesi, gerekse nörolojik muayenesini yapılması kendi sağlıkları ve ileride oluşabilecek sağlıklar açısından çok çok önem arz etmektedir. İşte benim herhangi bir şikayetim yok deyip evde ilaçlarına devam etmemeleri uygun olmaz. Bu ilaçların dozlarının ayarlanması, böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi, kalp sağlığının değerlendirilmesi, beyin ve sinir fonksiyonunun değerlendirilmesi ilerde oluşacak hastalıklarda çok önem arz etmektedir.”