Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Seçim heyecanı yaklaşıyor

Seçim heyecanı yaklaşıyor

Seçim heyecanı yaklaşıyor

Seçim heyecanı yaklaşıyor 

4 Cumhurbaşkanı adayı yarışacak,

Ispartalılar Meclis’e göndereceği 4 vekilini belirleyecek

Türkiye, 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gitmeye hazırlanıyor. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri, 14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu seçimde, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyeleri belirlenecek.

 

Seçimde, pusuladaki sıralamaya göre, Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan, cumhurbaşkanı adayı olarak yarışacak.

 

Milletvekili Genel Seçimi’ne ise 24 siyasi parti ile Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı girecek. Bazı siyasi partiler, “Cumhur”, “Millet”, “Ata”, “Emek ve Özgürlük” ve “Sosyalist Güç Birliği” ittifakları adı altında 5 ayrı ittifakla seçime girme kararı aldı.

 

Bu kapsamda, AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi, “Cumhur İttifakı” adıyla seçime katılıyor.

 

“Millet İttifakı”nı, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi ile Demokrat Parti oluşturdu. Mecliste 4 sandalyeye sahip Isparta ise 14 Mayıs’ta sandığa giderecek bu isimleri belirleyecek.

 

Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 bin 884 sandık kurulacak.

Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

 

Seçim propaganda süreci saat 18.00 itibarıyla sona erecek. 14 Mayıs’ta ise oy verme işlemeyi gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları saat 23.59’a kadar ilan edilecek.

 

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu 28 Mayıs’ta yapılacak.