Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta’da kayıtlı işsiz sayısı düştü

Isparta’da kayıtlı işsiz sayısı düştü

Isparta’da kayıtlı işsiz sayısı

Isparta’da işsizlikle mücadele devam ediyor. İşsizliğin önüne geçilmesi için önemli adım atılıyor. Kentte oluşturulan yeni istihdam kapılarıyla Isparta’daki işsizlik sayısı 10 ayda yaklaşık 16 bine geriledi. Detayları ise İŞKUR Isparta İl Müdürü Mustafa Höke anlattı.

İŞKUR Isparta İl Müdürü Mustafa Höke, 2023 yılının ocak ayında 17 bin olan kayıtlı işsiz sayısının ekim ayı itibariyle 16 bine düştüğünü açıkladı.

 “Türkiye genelinde TÜİK’in yayınladığı veriler işsizlik oranları verilere göre bir önceki yıla göre işsizlik oranlarımız düşüyor. Bölge düzeyinde iller düzeyinde işsizlik oranları açıklanmıyor ama bize kayıtlı olanlar üzerinden az da olsa işsizlik oranlarını takip edebiliyoruz. İl Müdürlüğümüzde kayıtlı 17 bin civarında işsiz vardı Ocak ayında an itibariyle 17 bin civarında aktif olarak iş arayan işsizimiz var Isparta’da.”

İl Müdürü Höke, 16 bin kayıtlı işsizsin yaklaşık 4 binin gençler 2 binin ise üniversite mezunlarından oluştuğunu söyledi; “Kayıtsız işsizlerimizin hemen hemen 4’te 1’i gençlerden oluşuyor. Yaklaşık 4 bin civarında genç işsiz dediğimiz 18-29 yaş aralığında gençlerimiz var işsizlerimiz arasında. Üniversite mezunlarımız var. Yaklaşık 2 bin civarında. Ön lisans ve lisans mezunu iş arayanımız var. 40 yaş üzeri dediğimiz bir grup var. Bizim az önceki bahsettiğim programlarda öncelik verdiğimiz. Bunların sayısı da yaklaşık 4 bin.