Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ISPARTA’DA İNTİHAR VAKALARI ARTIYOR

ISPARTA’DA İNTİHAR VAKALARI ARTIYOR

ISPARTA’DA İNTİHAR VAKALARI ARTIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Isparta’nın sosyal risk haritasını çıkardı. Bu haritada en fazla dikkat çeken konuysa Isparta’da son yıllarda artış gösteren intihar vakaları oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Kütük, 2018’de Isparta’nın intihar vakalarında birinci sırada olduğunu ancak şimdi ilk 20’de yer aldığını söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Isparta’da kapı kapı dolaşarak kentin sosyal risk haritasını çıkardı.

Boşanmadan intihar vakalarına, nüfus planlamasından eğitime kadar bir çok konunun yer aldığı sosyal risk haritasından en öne çıkan konu ise son yıllarda artış gösteren intihar vakaları.

Isparta’da intihar vakalarında artış gözlemlediklerini söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Kütük, “İntihar vakalarında 2018 yılında Türkiye’de ilk sıradaydık, şimdi 19’uncu sıradayız” diye konuştu.

Yakup Kütük yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “İl Müdürlüğü olarak Türkiye genelinde sosyal risk haritası hazırlayan ender illerden biriyiz. Bu nedenle Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğümüze yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Ekiplerimiz tek tek evleri dolaşarak bu bilgileri topladı. Bunun yanı sıra TÜİK’in bilgilerinden de yararlandık. Gördüğümüz tabloda en dikkat çekici konuların başında intihar vakaları geliyor. Isparta’da intihar vakalarında artış tespit ettik. Verilere göre 2018 yılında Isparta intiharda ilk sırada yer alıyordu. Şimdi ise Türkiye genelinde 19’uncu sıradayız. Bunun nedenlerine de baktık tabi çok sağlıklı değil. Ailelerden bilgi aldık. Hastalık gibi ve diğer nedenlerden dolayı intihar vakaları oluşmuş. Genç ve yaşlılarda daha çok intihar vakaları görülmüş.”

* Boşanmalar ya ilk yıllarda ya da 20 yıl sonra gerçekleşiyor

Son yıllarda Isparta’da boşanmalarda artış yaşandığına dikkat çeken Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Kütük, “boşanmaların ya evliliğin ilk yıllarında ya da 20 yıldan sonra olduğunu tespit ettik” diye konuştu.