Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta’da 6. Kitap Fuarı Açıldı

Isparta’da 6. Kitap Fuarı Açıldı

Isparta'da 6. Kitap Fuarı

Cumhuriyetin 100. yılında Isparta Belediyesi’nin “Kitaplar gül açıyor” sloganıyla düzenlediği 6’ıncı kitap fuarı bugün kapılarını kitapseverlere açtı. Fuarın açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “İnsan doğumundan ölümüne kadar öğrenmeye hep açtır ve kitaptan öğrenilen bilgiden daha değerli hiçbir şey yoktur” dedi.

 

Cumhuriyetin 100. yılında Isparta Belediyesi’nin “Kitaplar gül açıyor” sloganıyla düzenlediği 6’ıncı kitap fuarı bugün kapılarını kitapseverlere açtı.

60 yayınevinin katıldığı fuara öğrenciler ve Ispartalılar ilk günden yoğun ilgi gösterdi.

Gökkubbe Fuar alanında düzenlenen fuarın açılış törenine Vali Aydın Baruş, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Baydur, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda minik okuyucular katıldı.

Fuarı kitaba erişimin daha kolay olması için düzenlediklerini belirten Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “İnsan doğumundan ölümüne kadar öğrenmeye hep açtır ve kitaptan öğrenilen bilgiden daha değerli hiçbir şey yoktur” dedi.

Fuarın açılmasında desteklerinden dolayı Vali Baruş’a teşekkür eden Başkan Başdeğirmen, il müdürlerine ve öğrencilerin taşımasını sağlayan özel halk otobüsleri kooperatifine teşekkür etti.

Kitapların çocuklar için önemine anlatan Vali Baruş ise, fuarın düzenlenmesine katkı sağlayan Başkan Başdeğirmen’e tüm Ispartalılar adına teşekkür etti. Vali Baruş, yaptığı konuşmada, kitap fuarı organizasyonlarının önemine değinerek, ” Her şeyin başlangıcı kelamdır, sözdür. Alemin yaratılışı sözle; “ol” ilahi nidasıyla” başlar.Yüce Yaradan Bakara Suresi 117. Ayetinde “Gökleri de eşsiz, örneksiz yaratan odur, yeryüzünü de. Bir işin olmasını diledi mi ona ancak ol der, o iş oluverir.” buyurur.Söz rehberdir hayatımıza. Merhum Cemil Meriç’in dediği gibi; “Güneş üIkeIeri aydınIatır, sözIer miIIeti.”Sözleri insanlığa kitaplar aktarır.Medeniyetlerin kuruluşu Kitapla başlar. İnsanlık tarihi kitaplarla yazılmıştır.Hazreti Adem, Şit ve İdris Aleyhisselam, Hazreti İbrahim İnsanlığa verdikleri ilahi mesajları Yüce Yaradan’dan kendilerine vahyedilen sahifelerle vermişlerdir. Dört büyük din kitaplar üzerine kurulmuştur. Zebur, Tevrat, İnci ve Kuran-ı Azimüşşan .İlahi Kitaplar bize bilmediğimizi öğretti. Kur’an’da Allah-ü Teala şöyle buyurur. “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “kan pıhtısı”ndan yarattı.” “O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.” Okumak; hakikati, hikmeti, doğruyu ve güzeli aramak için yapılan, beşikten mezara kadar devam eden bir ilim yolculuğunu ifade eder. İstek, azim, kararlılık ve heyecan isteyen bu sessiz yolculuk, insana birbirinden güzel kapılar açar. Okumak, ilim tahsil etmenin en güzel yollarından biridir. İlim bizi sonsuz mutluluğa götüren bir hazinedir. Hayatın sırrını çözmek bu hazinenin kilidini açmakla mümkündür. Kilidin şifreleri kelimelerdir. Marifet, yani kendimizi ve kâinatı tanımanın yolu kelimelerde gizlidir. Cemil Meriç merhum kelimeleri şöyle anlatır: “KeIimeIer benim sudaki göIgem, okşayamam onIarı, öpemem. Bir davet oIarak güzeI keIime ve muhterem. Gönülden gönüIe köprü, asırdan asıra merdiven. KeIime kendimi seyrettiğim dere. KeIime sonsuz, keIime adem. ”Kitaplar kelimelerin saklandığı hazine sandıklarıdır. Hazineleri keşfetmek bizim elimizdedir.

“Kitaplar, insanlığın geçmişini, bugününü ve geleceğini şekillendirir.”

Kitap okumak bilinmedik ufuklara açılan bir keşif yolculuğudur. Kitaplar, bu yolculukta bizlere yön gösteren mihenk taşlarıdır. Kitap İlimdir, kitap irfandır, kitap medeniyettir. Kitaptan değiI, kitapsızlıktan korkmalıyız. Değerli Misafirler, Büyük bir hızla ilerleyip gelişen teknoloji ve modern çağın getirileri ilmin ve irfanın kaynağı olan kitabın karşısına birbirinden farklı alternatifler çıkarıyor olsa da, bütün medeniyetlerin temelini teşkil eden kitabın karşısında bu alternatiflerin uzun vadede ayakta kalması mümkün değildir. Çünkü kültür ve medeniyetlerin idamesi ilme ve irfana, ilim ve irfanın muhafazası da kitaba ihtiyaç duymaktadır. Büyük bir mutlulukla müşahede etmekteyiz ki son yıllarda ülkemizin her köşesinde birbirinden güzel organizasyonlarla kitap fuarları tertip edilmektedir. Özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere, toplumumuzun her kesimini birbirinden kıymetli yazarların eserleriyle bir araya getiren, ilim okyanusunda esrarlı yolculuklara yelken açmamıza vesile olan bu fuarlar fikir dünyamızı zenginleştirmektedir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin kitaba olan sevgisini artıran bu organizasyonlardan biri olan bu kitap fuarını her yıl ziyaret edenlerin sayısının yüzbinleri bulması ülkemizin yarınları adına hepimize umut vermektedir. Okuyan bir neslin aydınlık yarınları müjdelediği muhakkaktır.

“Fuar, şehrin derin tarih ve medeniyet birikimine sahip olduğunu yansıtıyor.”

Isparta 6. Kitap Fuarı’nın şehrimiz, bölgemiz ve Türkiye’miz için hayırlara vesile olacağından hiç şüphem yoktur. İnanıyorum ki; derin bir tarih ve medeniyet birikimine sahip Isparta ve il dışından teşrif edecek olan misafirlerimiz, ilim ve irfanın lezzetli pınarlarından kana kana içeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle; Isparta 6. Kitap Fuarını düzenleyen Isparta Belediyesi Başkanlığına, Fuar münasebetiyle İlimizde ağırlayacağımız yayınevlerimizin, basın ve medya kuruluşlarımızın kıymetli temsilcilerine, organizasyonda emeği bulunan tüm kişi, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Saygıdeğer Ispartalılara ve tüm insanlığa, kitaplarla tezyin edilmiş sağlık ve esenlik dolu bir hayat diliyor, Siz değerli katılımcılara en derin hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve öğrenciler kurdele keserek kitap fuarını açtılar.

Daha sonra Vali Baruş, Başkan Başdeğirmen ve beraberindeki protokol üyeleri stantları gezerek kitapları incelediler.

 

Öğrencilere kitap alımında kullanılacak hediye çekleri ise yine Vali Baruş ve Başkan Başdeğirmen tarafından öğrencilere verildi. Öğrenciler hediye çeklerine de yoğun ilgi gösterdi.

Öğrenciler, 10 gün boyunca sürecek kitap fuarıyla ilgili mutluluklarını dile getirdiler.

Gökkubbe’de her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan Isparta Belediyesi Kitap Fuarı, 29 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak.