Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ISPARTA’DA 551 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

ISPARTA’DA 551 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

 ISPARTA'DA 551 PROJE

 2023 yılının ikinci dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Vekili Hamdullah Suphi Özgödek Başkanlığında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Kaya, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkanları, Bölge Müdürleri, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri katıldı. Toplantıda Isparta il genelinde gerçekleştirilen ve planlanan kamu yatırımları ile sektörel gelişmeler değerlendirilerek, sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.

Toplantı başlangıcında konuşan Vali Vekili Hamdullah Suphi Özgödek, “2023 Yılının ikinci dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantımıza hoş geldiniz. İlimiz yatırımlarını ve sektörel gelişmeleri değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arası işbirliği ile koordinasyonu sağlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Yapacağımız bu toplantının İlimiz, Ülkemiz ve vatandaşlarımız için yararlı olmasını diliyor, hepinizi en içten dileklerimle selamlıyorum. İl Koordinasyon Kurulu Toplantılarında kamu hizmetlerinin kalitesinin ve standartlarının yükseltilmesi, kamu yatırım ödeneklerinin kullanımında etkinliğin ve verimliliğin artırılması öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu hedefler doğrultusunda amaç, kamu yatırımlarına ayrılan kaynakları öncelikle sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek altyapı alanlarına yönlendirip, kamu yatırımlarının etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesini sağlamaktır. İl Koordinasyon Kurulu Toplantıları bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Bu toplantımızda; Kuruluşlarımızın 2023 yılı ilk 3 ayında İlimizde uyguladıkları projeler ile ilgili değerlendirmeler, varsa sorunlar ve çözüm önerileri görüşülecektir. İl Koordinasyon Kurulunun değerli üyeleri; Kamu Kurum ve Kuruluşlarımız ile Belediyelerimizin İl Yatırım Takip Sistemine girdikleri verilere göre 01 Ocak 2023 – 31 Mart 2023 tarihi itibariyle, 3 aylık dönemde yapılan çalışmaların genel değerlendirmesi şöyledir;

2023 yılı ilk 3 ayında İlimizde kamu kuruluşlarımız ve mahalli idarelerimizce proje bedelleri toplamı 11.900.639.890 TL olan 551 adet proje üzerinde çalışılmıştır. Bu projelere 1.439.408.330 TL ödenek ayrılmış ve bu ödeneğin 315.493.200 TL’si harcanarak %22 parasal gerçekleşme, %32 fiziksel gerçekleşme sağlanmıştır. Yatırımları merkezi ve yerel yönetimlere göre incelediğimizde; Yatırımcı kamu kuruluşlarımız 2023 yılı Mart ayı sonuna kadar proje bedelleri toplamı 11.371.912.450 TL olan 416 adet proje üzerinde çalışmalarını yürütmüşlerdir. Bu projeler için 2023 yılı ilk 3 ayında 1.140.422.370 TL ödenek ayrılmış, bu ödeneğin 243.026.000 TL’si harcanarak %21 parasal gerçekleşme sağlanmıştır. Belediyelerimiz 2023 yılı Mart ayı sonuna kadar proje bedelleri toplamı 528.727.440 TL olan 135 adet proje üzerinde çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Belediyelerimiz bu projeler için 2023 yılı ilk 3 ayında toplam 298.985.960 TL ödenek ayırmış, bu ödeneğin de 72.467.200 TL’sini harcayarak %24 parasal gerçekleşme sağlamışlardır. Bölge Müdürlerimizin, Daire amirlerimizin ve Belediye Başkanlarımızın azami gayretleri sarf ettiklerine inanıyorum. Kamu Kuruluşlarımız, bundan sonraki çalışmalarında da yatırımlarımızın istenilen seviyeye ulaşması için tüm imkânların seferber edilerek, yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde sorunları çözmeye yönelik projelerin hazırlanmasına, İlimiz ve ilçelerimizin ekonomik ve alt yapı olarak gelişmesine destek vereceklerdir. Bu bağlamda; yapılan çalışmalarda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarda da tüm yatırımcı kuruluşlarımızın vatandaşımıza daha etkin hizmet verme anlayışı içinde olacağına inanıyorum. Kamu Kuruluşlarımızın 2023 yılı ilk 3 ayında yapmış oldukları çalışmalar ve önümüzdeki dönemlerde yürütülecek çalışmalar ile ilgili kurula bilgi sunmak, yatırımların ve hizmetlerin yürütülmesi sırasında karşılaşılan sorunların çözümü ve koordinasyonun sağlanması için sözü siz değerli üyelere bırakıyorum.” dedi.

Ardından yatırımcı kuruluşlar tek tek söz alarak gerçekleştirdikleri ve planladıkları yatırımlar hakkında katılımcıları bilgilendirerek koordinasyonu gerektiren konularda görüş alış verişinde bulundular.