Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GÜL ÜRETİCİLERİ ÇİFTE BAYRAM YAPACAK

GÜL ÜRETİCİLERİ ÇİFTE BAYRAM YAPACAK

GÜL ÜRETİCİLERİ ÇİFTE BAYRAM

Kurulduğu 1954 yılından bu yana daima üreticinin yanında olan Gülbirlik bu yılda kendisine gülçiçeği veren üreticilerine  ön ödeme yapma kararı aldı.  Yönetim Kurulu tarafından ön ödeme bedeli kilogram başına 20 TL  olarak belirlenirken, üreticiler kampanyada bugüne kadar topladıkları gülçiçeğinin miktarına göre ön ödeme alacaklar.

 

Çeşitli kesimlerden yapılan eleştirilere rağmen Gülbirlik doğru bildiği yolda ilerlemeye devam ediyor. Dünya gülyağı ihtiyacının yüzde 65’inin tek başına karşılandığı Isparta’da 2023 yılı Gülçiçeği alım kampanyası devam ediyor. Gülbirlik yönetimi kampanya öncesi verdiği ön ödeme sözünü bu yılda yerine getirerek üreticilerin yüzünü Kurban Bayramı öncesi güldürdü.

ÖN ÖDEMEDE KG.  FİYATI 20

LİRA OLARAK BELİRLENDİ

Gülbirlik yönetim kurulu bu yılda ön ödeme yapma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda belirlenen kilogram fiyatı üzerinden yapılan ön ödemelerle üreticilerin mağdur olmaması sağlanacak ve böylece üreticiler Kurban Bayramı öncesi ihtiyaçlarını da karşılamış olacak.  Gülbirlik Yönetim Kurulu kilogram başına ön ödeme bedelini 20 lira olarak belirledi. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Son yıllarda yaptığımız ön ödeme uygulamamızı bu yılda gerçekleştiriyoruz. Üreticilerimize kilogram başına 20 lira ön ödeme yapma kararı aldık. Bu durumda Gülbirlik’e gül veren üreticilerimiz kampanya başından bu yana ne kadar gül topladıysa ona göre kilogram başına 20 lira ön ödeme almış olacak. Gülçiçeği kesin fiyatı belirlendikten sonra da hesap kapatma işlemi uygulanacak ve üreticilere belirlenen fiyat üzerinden daha önce aldıkları ön ödeme bedeli düşülerek geri kalan kısmı da tamamen ödenmiş olacak” dedi.

ÖDEMELER KOOPERATİFLER

KANALIYLA GERÇEKLEŞİYOR

Kısa adı GÜLBİRLİK olan ve yaklaşık 3 bin ortağı bulunan Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği belirlenen ön ödeme tutarlarını Birliğe bağlı 6 Kooperatif kanalıyla üreticilere 20 Haziran Salı gününden itibaren ödenmeye başlanacağını  belirten Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Ödemeler kooperatiflerimiz kanalıyla yapılmaktadır. Bu hafta içerisinde tamamlanmış olacaktır. Üreticilerimize hayırlı olsun, şimdiden üreticilerimizin Mübarek Kurban Bayramlarını da tebrik ediyorum” dedi.

YAĞIŞLAR BU YILKİ

KAMPANYAYI

OLUMSUZ ETKİLEDİ

Bu arada bu yılki Gülçiçeği alım kampanyasının yağışlı havalardan dolayı geç başladığına dikkat çeken Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Bu durumun rekolteyi nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek. Yağmurlu havalarda güller açamıyor, bu nedenle gülçiçeği alımları bu yıl geç başladı ve bazı bölgelerde beklenen düzeyde gerçekleşmedi. Kampanyanın süresini ve rekoltenin durumunu ilerleyen günlerdeki hava şartları belirleyecek” dedi.

 

GÜL ALIMLARIMIZI 50

MERKEZDE YAPIYORUZ

Gülbirlik’in aktif ortak sayısının yaklaşık 3 bin dolayında olduğunu belirten Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, Gülçiçeği kampanyası dolayısıyla yaptığı açıklamada ilk başlarda yavaş giden gülçiçeği alımlarının yağışların kesilmesiyle birlikte son günlerde yoğunlaştığını belirterek, Gülbirlik olarak kampanya döneminde gülçiçeği alımı yapılan merkez sayısının 50’ye çıktığını ifade etti.

BU YIL KAMPANYA GEÇ BAŞLADI

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, gerek yağışlı havalar gerekse ılık geçen kış döneminden dolayı bu yılki gülçiçeği hasadının 22 Mayıs’ta başlayabildiğine dikkat çekerek, “Yaşanan bu durumlar gülü olumsuz etkiledi. Bazı bölgelerde don olayı yaşandı. Rekoltede yüzde 30’luk bir kayıp sözkonusu olabilir. Şimdi yağışlar sona ermiş gibi gözüküyor, ama gül aşırı sıcaklara maruz kalırsa da bu kayıp biraz daha artabilir” dedi.

EN İYİ FİYATIN BELİRLENECEĞİNDEN

HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN…

Bu arada Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik,  kendilerinin gülçiçeğ fiyatını henüz belirlemediğini ve bu konuda   kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan spekülasyonlara da dikkat çekerek bu konuda hiç kimsenin endişeye gerek duymamasını istedi ve zamanı geldiğinde gülçiçeği fiyatının verilebilecek en yüksek seviyede tespit edileceğinden üreticilerin endişe duymamasını istedi.   

YURT DIŞINDA PAZARLAMA

ÇALIŞMASI YAPILACAK…

2023 yılı Gülçiçeği alım kampanyasının sona ermesinden sonra yurt dışına giderek ürünleri pazarlama çalışmalarına başlayacaklarını ve müşterilerle ön görüşmelerde bulunacaklarını belirten Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik Gülçiçeği fiyatının zamanı geldiğinde en iyi şekilde tespit edileceğini ifade ederek, şöyle dedi:

“Biz geçtiğimiz yıl üreticilere kilo başına 24 lira 25 kuruş bir ödeme yapmıştık. Önce ki yıllarda da buna benzer yüksek fiyatlarımız olmuş idi. Biz geçtiğimiz yıl Gülbirlik olarak üreticilerimizin, daha doğrusu kendi kooperatifimize bağlı olan ortaklarımızın hak ve hukuklarını korunması adına elimizden gelen bütün gayreti göstermek suretiyle verilebilecek en yüksek fiyat verdik. Hatta Isparta da en iyi fiyatı da biz verdik. Henüz şimdiden bu yıla ilişkin herhangi bir fiyat telaffuz etmemiz pek doğru olmaz. Sezon bittikten sonra gül yağının pazarlama işlemlerini başlatırız. Hızlı bir şekilde gülyağı pazarlaması esnasında elde edeceğimiz gelir de göz önünde bulundurulmak suretiyle yapılan masraflar da bunlardan düşülerek çıkacak olan bir fiyat üreticimize olduğu gibi yansıtılır.
Bu yıl içinde aynı yöntemle ve aynı anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben özellikle kendi ortaklarımız adına söylüyorum, herhangi bir endişeleri ve tedirginlikleri söz konusu olmasın.
Biz onların haklarını en az kendimiz kadar düşünüyoruz. Üreticilerimiz bizim için vazgeçilmezlerimizdir.

 

 

 

BİZ HER ZAMAN ÜRETİCİMİZİN

YANINDA OLDUK VE

OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ.
Dolayısıyla onları yaşatmak, onları üretime katkı sağlamaya devam ettirmek için en iyi fiyatı vererek gülü, gülcülüğü, sektörü bütünüyle gelecekteki nesillere aktarma gibi bizim bir misyonumuz ve görevimiz var. Bu bilinçle çalışıyoruz.

Biz biliyorsunuz Gülçiçeği bedelini kampanyamız bittikten sonra kazancımıza bakıp ona göre bir fiyat tespit ediyoruz. Bu geçmişte de böyle oldu, bugün de böyle olacak yarın da öyle olacak. Ama şunu özellikle belirtmek istiyorum bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da üreticilerimizi bu konuda mağdur etmeyeceğiz, piyasanın en yüksek rakamını vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Üreticilerimiz sabahın erken saatinde uykularından fedakarlık edip gül bahçelerine geliyorlar, emek veriyorlar, gül bahçelerine masraf yapıyorlar bunları görmemezlikten gelemeyiz. Üreticilerimizin alın terini en yüksek seviyede vermenin çabası içerisinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Üreticilerimize geçmişte olduğu gibi en iyisini yapmaya gayret edeceğiz, Allah utandırmasın” dedi.

ÜRETİCİDEN GÜLBİRLİK’E TEŞEKKÜR

Bu arada Gülbirlik’e yıllardır Gülçiçeği veren ve hiçbir zaman mağdur olmadıklarını belirten yüzlerce gül üreticisi de Gülbirlik’in bu yılki ön ödeme politikasını takdirle karşıladıklarını belirttiler. Görüşlerini dile getiren üreticiler, “Gülbirlik yönetimi yıllardır her daim bizleri koruyup kolluyor. Hakkımızı veriyor, yıllardır Gülbirlik’e gülçiçeği verdik ve her zaman vermeye de devam edeceğiz. Gülbirlik yönetiminden Allah razı olsun, özellikle kampanya döneminde bizleri hiç parasız bırakmıyorlar ve ön ödeme yaparak borçlarımızın ödenmesi için katkıda bulunuyorlar ve ihtiyaçlarımızın temini noktasında da gereken desteği veriyorlar. Şimdi de Kurban Bayramı öncesi yapılan ödemeler bize ilaç gibi geldi. Yapılan ödeme ile bayramı sıkıntısız geçireceğiz ve kurbanlığımızı da rahatlıkla alabileceğiz. Biz Gülbirlik’ten memnunuz” şeklinde görüş belirttiler.