Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deri OSB sanayicileri: Koku sorununda üzerimize düşeni yapacağız

Deri OSB sanayicileri: Koku sorununda üzerimize düşeni yapacağız

Deri OSB sanayicileri: Koku

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) sanayiciler ve esnaflarla bir araya geldi. Buluşmada Deri ve İhtisas OSB yönetimi kendilerinden kaynaklı koku probleminin tamamen ortadan kaldırılması amacıyla yakma ve kurutma tesisi kurulacağını belirtirken, Başkan Başdeğirmen, bu konuda devlet desteklerinden yararlanılabileceğini ifade etti ve konuyla ilgilenilmesi talimatını verdi. Sanayiciler, “Koku sorununda üzerimize düşeni yapacağız. Yaz aylarında koku sorunu inşallah şehrimizin artık problemi olmayacak” dediler.

 

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, sanayici, esnaf ve vatandaşların talep ve önerilerini yerinde dinlemeye devam ediyor. Başkan Başdeğirmen son olarak Deri İhtisas ve Karma OSB’de sanayici ve esnafla bir araya geldi. Kapriss Mobilya sahipleri Zeki Yalçınkaya ve oğlu Onur Yalçınkaya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya sanayiciler ve esnaflar yoğun ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, sanayici ve esnafların taleplerini yerinde dinlerken, Deri İhtisas ve Karma OSB için yapılabilecekler konusunda istişarelerde bulundu. Buluşmaya Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Metin Çelik ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Buluşmada Deri İhtisas ve Karma OSB’den kaynaklanan koku problemi ele alındı.

 

DSOB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Marulcu, yaklaşık 2 hafta önce Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i ziyaret ederek, organize sanayi bölgesindeki yollarda asfalt çalışmaları talep ettiklerini, bu talebin karşılandığını söyledi. Başkan Başdeğirmen’in taleplerle ilgili gerekenleri yaptığına değinen Marulcu, “Organize Sanayi Bölgemizde 47 firmamız var. 47 firmanın 10’u karma, 37’si ise deri sektörüyle ilgileniyor. 2’inci etabımızı başkanımızın destekleriyle açabilirsek daha da güçlenebilir ve maliyetlerimizi düşürebiliriz. Bu şekilde ülkemizin ihracatına katkıda bulunuruz. Bu konuda bize düşen ne görev varsa yapmaya her zaman hazırız” dedi.

 

ITSO Başkanı Metin Çelik de organize sanayi bölgelerinin kendileri için önemli olduğuna değindi. Yeni işe başlayacak ya da işini genişletecek esnaflar için yer problemi olduğunu kaydeden Metin Çelik, yeni organize sanayilere acilen ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. ITSO Başkanı Çelik, “Siz şehre yakın olduğunuz için bazı problemleriniz de var. Sizin derdiniz bizim derdimiz. Halkımızın derdi

 

bizim derdimiz. Dolayısıyla sizin konularınızı, bölgenin sorunlarını çözmek de elbette ki görevimiz. Bize bu konuda ne düşerse yapmaya çalışırız, yapmaya da hazırız” görüşlerinde bulundu.

 

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, sanayici, esnaf ve mahallelerde vatandaşlarla sürekli olarak bir araya geldiklerini ve şehrin ihtiyaçları konusunda istişarelerde bulunduklarını, bu şekilde de en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını vurguladı. Deri İhtisas ve Karma OSB’nin yeni yerleşim alanı olduğunu ve altyapılarında bazı eksikliklerin bulunduğunu ifade eden Başkan Başdeğirmen, kendilerine talep geldikçe altyapı konusunda eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını söyledi.

 

Göreve gelmeden önce Deri İhtisas ve Karma OSB etrafında koku problemi yaşandığını dile getiren Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bu koku probleminin bir kısmının daha önce belediye sıvı atık tesislerinin tam anlamıyla rantabl çalışmaması ve bir kısmının da Deri OSB’deki esnaflarının altyapılarının eksik olmasından kaynaklandığını ifade ederek, göreve geldikten sonra belediye olarak gereken tedbirleri aldıkları kaydetti. Başkan Başdeğirmen, “Şehrimizden gelen atık suyun yarısı arıtmaya giriyor yarısı kanaldan deşarj edilip depoya gönderiliyordu. Biz göreve gelir gelmez çökertme havuzlarımızı yeniledik, altyapılarımızı genişlettik. Açıktan giden kanala 6,5 kilometre kapalı tesis kurduk. Bu şekilde kokuyu giderdik. Daha sonra modernleştirdik, yeni yapılar yaptık, makineleri, ızgaraları ve depoları değiştirdik derken bizdeki sorun ortadan kalktı. Deri OSB’den yaklaşık 1,5 kilometreden giden bir atık kanalı vardı. O atık kanalını kapalıya çevirdik. Belediye olarak buna katkı sağladık. Buradan kaynaklı kokuyu da giderdik. Sonra çökertme havuzlarının çalışmalarını sağladık. Bunun gibi birçok işlem yaptık. Çalışmalar içerisinde önceki döneminin yönetimi Eşref Bıtrak Bey ve arkadaşları vardı. Kendilerine de bugüne kadar vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Şimdi görev sayın Mustafa Marulcu ve ekibine geldi. Artık onlar çalışacaklar ve sonuca ulaşacaklar. Kendileri daha güzel hizmet etmek için altyapılarını değiştiriyorlar, kokunun oluşmaması için güzel çalışmalar yapıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Deri İhtisas ve Karma OSB’de 47 sanayicinin hizmet verdiğini belirten Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, amaçlarının sanayicilerin istihdamına katkı sunabilmek, daha çok iş yapabilmelerini sağlamak adına altyapı çalışmalarına destek vermek olduğunu söyledi. Organize Sanayi Bölgesinde içme suyu hattının bulunmadığına değinen Başkan Başdeğirmen, “Geçen hafta gelen talep üzerine içme suyu hattını bağladık. Burada artezyen var oradan kullanma suyunu

 

alabiliyordu ancak musluklardan içme suyu akmıyordu. Şimdi onu yaptık. Geçen sene Eşref başkan asfaltla ilgili taleplerde bulunmuştu onları geçen yıl yapmıştık bu sene de Mustafa başkanımız geldi eksikleri söyledi, onlara başladık. Kısa sürede bu çalışmaları tamamlayacağız” dedi.

 

Deri İhtisas ve Karma OSB’de hizmet veren sanayici ve esnaflar da tek tek söz alarak talep ve önerilerini dile getirdiler. Yolların asfaltlandığını ve içme suyu hattının bağlandığını belirten sanayici ve esnaflar, “Elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Koku sorunun da üzerimize düşeni yapacağız. Yaz aylarında koku sorunu inşallah şehrimizin problemi olmayacak. Daha temiz bir bölge olacağız. Bizleri dinlediğiniz için teşekkür ederiz. Belediyeden yana hiçbir şikayetimiz yok. Çöplerimiz düzenli alınıyor bu durumdan çok memnunuz” ifadelerinde bulundu.

 

Deri İhtisas ve Karma OSB Çevre Mühendisi Yasin İslam Kurt ise koku problemiyle ilgili olarak yakma ve kurutma tesisi için bir firmayla görüşme içerisinde olduklarını, kapalı bir sistem olacağını ve hiçbir şekilde koku çıkmayacağının kendilerine firma tarafından bildirildiğini söyledi. Kurt, “Firma günlük 50 tona kadar yakma tesisi kuracak. Yer tahsisi için onları bekliyoruz. Geldiklerinde yer tahsisini yapacağız ve tesisin kurulumunu başlatacağız. O tesisten elektrik üretebiliriz ya da sanayicimize sıcak su temin edebiliriz. Sanayicimizle bu konuyu konuşacağız. Firma istediğimiz derecede sıcak su verebileceği taahhüdünde bulundu. Havadaki kokuyu dahi çekip onu yakıp enerji elde etmeyi planlıyorlar. Tamamen kokuyu bitirme taahhüdünde bulundular. Bu konuda gereken çalışmaları yapıyoruz” dedi.

 

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de yakma tesisinin çok önemli olduğunu belirterek, bu tesisin bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi. Sıfır Atık Projesi ile bölgeye destek alınabileceğini kaydeden Başkan Başdeğirmen, alınabilecek desteklerle ilgili İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’ne talimat verdi. Başkan Başdeğirmen, “Sıfır atık konusunda devletimiz çok destek veriyor. Firma gelsin, Deri OSB yönetimi olarak bu konuyu hızlandırın” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, misafirperverliklerinden dolayı Kapriss Mobilya yöneticilerine teşekkür ederken, “Deri İhtisas ve Karma OSB yönetimimize, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve yöneticileri bizleri kırmadılar geldiler kendilerine de teşekkür ediyorum. Asıl teşekkür siz sanayicilerimize. Geldiğiniz için teşekkür ederim. Amacımız sizlerle alakalı iyi hizmetler verebilmek. Sizlerin sorunları varsa onları çözebilmek veya katkılar sağlamak. Sizler de bize

 

destek verin amacımıza ulaşalım, hem de destek verin kendi ticaretinizi daha ileri götürün. Bereketli kazançlar diliyorum” görüşlerinde bulundu.