Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Ben de sizler gibi bir köy okulundan yetiştim”

“Ben de sizler gibi bir köy okulundan yetiştim”

“Ben de sizler gibi

Gelendost ilçesine bağlı Yaka köyündeki mevcut okul binası 2022 yılında deprem güçlendirmesi kapsamında yıkılarak yeniden yapıldı ve Şehit Mustafa Baş ismiyle yeniden eğitim öğretime başladı.

Eylül ayında hizmete alınan Yaka Şehit Mustafa Baş İlkokulu/Ortaokulu için resmi açılış töreni düzenlendi. Törene başta okula ismi verilen aziz şehidimiz Mustafa Baş’ın kardeşi Veli Baş olmak üzere, Vali Aydın Baruş, Gelendost Kaymakamı Fuat Sözer, Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin, kamu kurumu müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Yaka köyüne kazandırılan modern eğitim binasının açılışı öncesinde bir konuşma yapan Vali Baruş, eğitimin öneminden bahsederek okuldan çok başarılı öğrenciler çıkacağına olan inancını vurguladı.

Vali Baruş, “Şu anda resmi olarak açılışını yaptığımız Yaka köyümüz Şehit Mustafa Baş okulunun köyümüze yavrularımıza, eğitimimize hayırlı olmasını diliyorum. Yaka köyümüzde depreme dayanıklı olmayan okulun yerine yeni bir okul inşa ettik. Görüyorum ki hem öğrencilerimiz hem yakalı hemşehrilerimiz bu hizmetten çok büyük memnuniyet duymuşlar. Bu yatırımın köyümüze kazandırılmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Tabii ki en büyük teşekkür sayın Cumhurbaşkanımıza ve Milli Eğitim bakanımıza. Böyle modern  koşullara sahip okulların, özellikle kırsal bölgelerimizde inşa edilmesi, o okulların; hem köyler için hem de çevresindeki köyler için bir ilim yuvası haline gelmesini sağlıyor, bir sosyal aktivite merkezi olmasını sağlıyor. Çocuklarımız çok daha güzel ve ferah ortamlarda eğitimlerine devam etme, öğretmenlerimiz de güzel mekanlarda öğrencileriyle buluşmanın fırsatına sahip oluyorlar.

“Yarın 10 Kasım’da Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü saygıyla anacağız.”

Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Cumhuriyetin kuruluşundan beri tam bir asır geçti. Çok güçlü bir devlete sahibiz. Cumhuriyetimizin yüzyılı başarılarla dolu ve bu başarıları en başta insan kaynağımızı modern eğitim kurumlarında yetiştirerek başardık. Bugün ülkemizin dünyada söz sahibi ve en güçlü ülkelerden biri olmasını sağlayan bu eğitimli insan kaynağımızdı, inşallah Cumhuriyetimiz yeni yüzyılına da bu güçle bu azimle girecek ve ikinci yüzyılının da Türkiye yüzyılı olmasını sağlayacak, çok değerli bilim insanları, mühendisler, doktorlar, idareciler, askerler, polisler ve sayamadığım nice meslek mensupları bu gibi okullarımızdan yetişecek. Yarın 10 Kasım’da Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü de saygıyla anacağız. Onun cumhuriyete verdiği emekleri bir kez daha hatırlayacağız. O eğitime daima önem vermişti ve Cumhuriyeti yeni nesillere emanet etmişti. Onun emanetine sahip çıkabilmek, kaliteli nitelikli insan yetiştirmekle mümkün. Yaka köyü okulumuzda öğrenim gören öğrencilerimizin de Türkiye’nin geleceğine katkı sunacak çok kıymetli meslek sahipleri olarak ülkemize hizmet edeceklerine olan inancımız tamdır.

“Ben de sizler gibi bir köy okulundan yetiştim”

Okullarımızın temel amacı, eğitimin temel amacı insan yetiştirmek dedik. Her insanın içinde Cenabıhakk’ın ona  ilham ettiği çok kıymetli bir cevher var. O cevheri iyi işlemek, keşfetmek, ülkemizin ve insanlığın yararına çalışacak bireyler yetiştirmek eğitimin temel amacıdır. Öğretmenlerimize düşen de işte bu cevherleri keşfedip yeteneklerine göre çocuklarımızı geleceğe hazırlamak ve onların kendilerine olan, şahsiyetlerine olan öz güvenlerini geliştirmek. Değerli çocuklar, ben de sizler gibi bir köy okulundan yetiştim. Köy okulunda öğretmenlerimiz bize daima; ülke için yetişmenin,  ülkeye hizmet etmenin ve gelecekte onur duyacağınız bir meslek sahibi olmanın ne kadar değerli olduğunu anlattılar. Köy okulunda okumak bana göre bir avantaj. Çünkü öğretmenlerinizle birebir iletişim kurmada derdinizi, sorunuzu ve derslerle ilgili öğrendiklerinizle ilgili konuları onlara iletmede çok daha avantaj sahibisiniz. Onun için bunu iyi değerlendirin. Ben eminim ki gelecekte 10 yıl sonra, 20 yıl sonra burada okuyan çocuklarımız arasından Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan çok değerli insanlar yetişecek ve ülkemize hizmet edecekler. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının daha parlak, çok daha ileri düzeye ulaşmış, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmış olarak dünya nezdinde söz sahibi olmasına katkı sağlayacaklar.

“Köy okullarında görev yapmak hem bir fedakarlık hem de mesleki açıdan son derece önemli bir aşamadır”

Burada emek veren öğretmen arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Çünkü köy okullarında görev yapmak hem bir fedakarlık hem de mesleki açıdan son derece önemli bir aşamadır, inşallah sizler de verdiğiniz emeklerin karşılığını alırsınız, öğrenci velilerimizin memnuniyetini alırsınız ve buraya yaptığımız güzel okulun semeresini hep birlikte görürüz. Sözlerime son verirken sizlere tekrar en kalbi ve işten duygularımla selamlıyorum. Okulumuz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından okul öğrencileri tarafından halk oyunu gösterisi sergilendi. Kurdele kesme töreni öncesinde ise 4. sınıf öğrencisi Aylis Tuğrul’un yaptırdığı dua katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Sonrasında ise Vali Baruş ve protokol üyeleri öğrencilerle birlikte okulun açılış kurdelesini kesti.

Vali Baruş okulda sınıflara konuk olarak öğrencilerle eğitim ve iyi ahlak üzerine sohbet gerçekleştirdi.

Okulda son olarak anasınıfını ziyaret eden Vali Baruş minik öğrencilerle Atatürk hakkında sohbet ederek öğrencilerin 10 Kasım Atatürk’ü anma günü dolayısıyla hazırladıkları şiiri beğeniyle dinledi.