Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAKAN YERLİKAYA AÇIKLADI 30 MİLYAR DEPREM BAĞIŞI ORTADA YOK

BAKAN YERLİKAYA AÇIKLADI 30 MİLYAR DEPREM BAĞIŞI ORTADA YOK

BAKAN YERLİKAYA AÇIKLADI 30

6 Şubat 2023 tarihli büyük depremden sonra depremin yaralarını sarmak için 15 Şubat tarihinde Televizyon kanallarının ortak yayını ile ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyası düzenlenmişti. O yayında 115 Milyar 146 milyon lira toplandığı söylenmişti.

Aradan geçen dokuz aya rağmen bağış beyanında bulunan ancak bu bağışları yatırmayan birçok kişi, kurum ve şirketin bunları yatırmadığı CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı’nın soru önergesiyle ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya bir soru önergesi veren Halıcı bu bağışların ne kadarının toplandığını ve kimlerin beyanda bulunmasına rağmen bağışları yatırmadığını sordu. Bakan Yerlikaya, CHP’li Halıcı’nın önergesine verdiği yanıtta şu ana kadar 85 milyar liranın toplandığını ifade etti. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Halıcı 30 milyar liranın halen yatırılmadığının bu şekilde ortaya çıktığını belirterek “Depremde on binlerce insanımız hayatını kaybetti. Milyonlarca vatandaşımız etkilendi. Şehirler yerle bir oldu. Aradan 9 ay geçti ve biz bağış beyanında bulunan kişi ve şirketlerin bazılarının bu bağışları yatırmadığını öğreniyoruz. Zaten bağışın çok büyük bölümünü kamu kurumları ve bankaları; yani gene halkın kendisi yaptı. Ben Bakan Yerlikaya’ya bağış yapacağını söylemesine rağmen bağışta bulunmaya kişi ve firmaları da sormuştum. Sayın Bakan bunları da açıklamalıdır. 115 Milyar lira toplandığı söylenmişti ancak aradan geçen neredeyse bir yılda 30 milyar liranın yatırılmadığı ortaya çıktı. Kim bu firmalar? Bunların ne kadar vergi borçları silindi? O tarihten bu yana kaç kamu ihalesi aldılar? Bu bağışları neden yatırmadılar? Bunlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

TOPLANAN 85 MİLYARIN ÇOK BÜYÜK BÖLÜMÜ ZATEN KAMUDAN

 

Şu ana kadar 85 milyar lira toplandığını söyleyen Halıcı “Merkez Bankası 30 milyar, Ziraat Bankası 20 milyar, VakıfBank 12 milyar, Halkbank 7 milyar TL olmak üzere birçok kamu bankası ve kamu kurum ile kuruluşları bağışta bulunmuştu. Bakan Yerlikaya’nın söylediği toplanan rakam zaten kamu kurumlarından alındı, yani halktan. Bağışta bulunacağını beyan eden ancak parayı yatırmayan bu büyük holdingler hangileri? Bunlar açıklanmalıdır” dedi.

 

DEPREM BAĞIŞLARI KİMLER TARAFINDAN NE ŞEKİLLERDE KULLANILIYOR

 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, önergenin yanıtında kampanya kapsamında toplanan bağışların AFAD adına açılan hesaplarda değerlendirildiğini belirtti. Yalım Halıcı konuyla ilgili olarak mevcut paranın ne şekillerde ve kimler tarafından kullanıldığının açıklanması gerektiğini ifade ederek “Depremzede vatandaşlarımızın barınma, gıda, eğitim ve giyim başta olmak üzere birçok sorunu var. Toplanan mevcut para doğru şekillerde ve hızlı biçimde onların yaralarını sarıyor mu sarmıyor mu, bunların da açıklığa kavuşturulması gerek” dedi.