Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“ASGARİ ÜCRETTE RAKAM YETERSİZ”

“ASGARİ ÜCRETTE RAKAM YETERSİZ”

 “ASGARİ ÜCRETTE RAKAM

Türk-İş İl Temsilcisi Korkmaz: Enflasyonla mücadele edilmezse asgari ücret ne kadar artarsa atsın hiçbir işe yaramayacaktır

 “ASGARİ ÜCRETTE RAKAM YETERSİZ”

Milyonların merakla beklediği asgari ücret net 17 bin 2 lira olarak açıklandı.

Yeni asgari ücretin yetersiz olduğunu söyleyen Türk-İş İl Temsilcisi Osman Korkmaz, “Biz 18 bin liranın üzerinde olmasını ve yılda iki kere zam yapılmasını talep etmiştik” dedi.

 Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamıyla ilgili süreç tamamlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 2024 yılı için geçerli olacak yeni asgari ücreti açıkladı. Yeni yılda brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş, net 17 bin 2 lira olarak belirlenen asgari ücretin işverene aylık maliyeti 23 bin 502 lira 94 kuruş.

Yeni asgari ücretin yetersiz olduğunu belirten ve 2024 yılında asgari ücrete ikinci bir zam yapılmayacağı yönündeki karara tepki gösteren Türk-İş Isparta İl Temsilcisi Osman Korkmaz, “Enflasyonla mücadele edilmezse asgari ücret ne kadar artarsa atsın hiçbir işe yaramayacaktır” diye konuştu.

Osman Korkmaz yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“18 bin liradan aşağı olmaması yönünde görüşlerimizi Türk-iş olarak hükümetimize iş verenlerimize bildirdik. Cumhurbaşkanımız ve bakanımız bir sefer artış yapılacağını söyledi. Kesinlikle iki sefer yapılması konusunda da görüşümüzü bildirip dün ki açıklanan asgari ücrete şeş koydu Ergün Başkanımız. Biz de sonuna kadar katılıyoruz. Yaptığımız istişarelerde tamam şu anda güzel bir rakam 5600 lira gibi bir artış var. Ama yılda bir sefer zam konuluyor. Bu bizleri rahatsız ediyor. Biz görüş olarak ağırlıklı olarak bırakın yılda iki defayı biz dört defa asgari ücretin belirlenmesi taraftarıydık.  Hiç değilse önceki yıllarda olduğu gibi hem Ocak’ta hem Temmuz’da belirlenmesi çalışan kesimin rahatlaması konusunda bir fikrimiz vardı.”