Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

20 AYDA GÖLÜ KURTARACAĞIZ!

20 AYDA GÖLÜ KURTARACAĞIZ!

20 AYDA GÖLÜ KURTARACAĞIZ!

20 Yılda Yok Ettiler…

 

20 AYDA GÖLÜ KURTARACAĞIZ!

 

  • Karaköy Mevkiini Neden Değerlendirmediniz?
  • Eğirdir Göl’ünü Besleyen Kaynaklar HES’lere Mi Aktarılıyor?
  • Konuşmak ile Göl Kurtarılamaz!
  • Eğirdir Göl’ü Vatan Demektir.
  • Süleyman Demirel’in Göl ile İlgili Önerilerini ve Raporlarını Neden Dikkate Almadınız?
  • ‘Eğirdir Gölü, Eğirdir Çölü, Eğirdir Ölü’ olmasını bekleyenler var.
  • SÖZ ISPARTAM GÖLÜ KURTARACAĞIZ.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayı M. Tamer Cantekin Isparta’nın en büyük sorununun Eğirdir Göl’ünün yok oluşu olduğunu ifade etti. Cantekin: ‘Göl’ü besleyen su kaynaklarının önünü kestiler. Eğirdir Akdoğan ve Bağıllı Köyü arası, Dulup Dağı Karaköy Mevkiindeki kaynağı göle akıtacağız. 1 yılda göl istenilen seviyeye gelecek’ dedi.

 

CHP Isparta Milletvekili Adayı Mehmet Tamer Cantekin, şehrin sorunlarına yönelik açıklamalarını sürdürüyor. 

GÖL’ÜN SONU ARAL GÖLÜ GİBİ OLUR

Isparta’nın sorunlarını ve çözüm önerilerini çok iyi bildiğini ifade eden Cantekin, ‘AKP Milletvekilleri Eğirdir Göl’ü ile ilgili olarak sadece havanda su dövmüşler. Bilimsel açıklamaları dikkate almamışlar, göstermelik göl kıyısı temizleme işlemleri yapılmış ve kamuoyuna akıllarınca mavi boncuk dağıtmışlar. Göl ile ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında bilim insanlarımızla görüşmelerimiz oldu. Bilim insanlarımız göl ile ilgili kısa sürede tedbir alınmazsa sonunun ARAL GÖLÜ gibi olacağını ifade ettiler. Göz göre göre buna müsaade etmeyeceğiz.  Başta Eğirdirli hemşehrilerim olmak üzere 450 bine yakın vatandaşımıza çağrımdır, ‘Göl Çöl’ olmasın.  Eğirdir Göl’ünün siyaseti olmaz. Tarihimizi de incelersek Eğirdir Gölü, bu toprakların vatan olmasına çok değerli ve çok önemli katkılar sunmuştur” diye konuştu.

EĞİRDİR GÖLÜ ATATÜRK’ÜN EMANETİDİR

CHP Milletvekili Adayı Cantekin: “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında Eğirdir’i ziyareti sırasında Can Ada, kendisine hediye edilmiştir. O gündür bugündür göl önce millete sonra devlete emanettir. Ancak siyasi hırslar yüzünden emanet istenildiği gibi korunamamıştır. Ata’mızın emanetine SAHİP ÇIKMAK yine bizim boynumuzun borcudur” dedi.

KARAKÖY MEVKİSİ

GÖLÜ KURTARIR

Asırlar boyunca Eğirdir Göl’ünü besleyen kaynakların ticari hırslar yüzünden önünün kesildiğini ifade eden Milletvekili Adayı Tamer Cantekin: “ Ortalama 5 milyon yaşında olduğu çeşitli kaynaklarda yer alan Eğirdir Göl’ü, neden son 20 yılda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldi? Herkesin ilk etapta bu soruyu kendisine sorması gerekiyor. Tarımsal sulama, vahşi sulama ve nüfus artışı gibi bahaneler bir kenara bırakılmalıdır. Saydığımız maddeler çok önemli etken ama yöneticiler bahanelerin arkasına sığınamaz.  Sadece, Eğirdir Akdoğan Köyü ile Bağıllı Köyü arasındaki Karaköy Mevkiinden çıkan kaynak su göle aktarılırsa göl 12 ay içerisinde eski seviyesine rahatlıkla ulaşır. Tespitlerimize göre Karaköy Mevkiindeki kaynaktan yılda 60 milyon m3 su akıyor.  365 gün su akan bir kaynak neden değerlendirilemez. O bölge de ikamet eden vatandaşlarımız bunu defaatla dile getirirken, neden göl ölüyor? Bu suyun nereye gittiğini bir yetkilinin çıkıp açıklaması gerekiyor.  Isparta genelinde gölü besleyen diğer kaynaklarında Hidro Elektrik Santrallerine (HES) aktarıldığı iddiası yer alıyor. Şehirde böyle bir iddia söz konusuyken hiç kimsenin kamuoyunu aydınlatmaması akıllara soru işaretleri getiriyor. Eğer bu iddialar doğru ise birkaç kişi zengin olacak diye, koskoca şehrin geleceği yok edilemez. Biz buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

 

GÖL ADETA BOŞALTILMAKTADIR

Göl’e ilişkin tespitlerini sıralayan CHP Milletvekili Adayı Mehmet Tamer Cantekin: “Eğirdir Gölü’nde önceki yıllarda 520 kilometrekare olan yüzey alanı 445 kilometrekareye kadar düştü. Karaot mevkisinde çapları 3.5 metre borularla su alımlarıyla göl adeta boşaltılmaktadır. Gölü besleyen dere ve çaylara HES yapılıyor. Göl havzasında bilinçsiz bir şekilde kuyu açılıyor. Su seviyesi azaldıkça kirlilik de artıyor.  Coğrafyadan silinen Akşehir ve kuruyan Eber gibi doğal göllerden ders alınmıyor. AKP’nin Isparta Milletvekilleri ne yazık ki bir çok şeye göz yummuşlar. Basına beyanat vermekten öteye gidememişler.  Yukarıda ki açıklamamda Aral Gölü’nden bahsetmiştim. ‘Kurumaz’ denilen dünyanın ikinci büyük gölü Aral’ın nasıl kuruduğu da unutulmamalıdır. Sorun aynı, çözümü belli. Lütfen bilim insanlarının açıklamalarını dikkate alalım. Eğirdir Göl’ü içinde kurumaz diyenler var. Kaynakları, kendilerine aktaranlar yüzünden de göl kuruyacak. Bu kış sezonunda bölgemiz istenildiği gibi kar yağışı almadı. Sadece mevsimsel yağmurlar yağdı.  Ancak bu durum bize taşıma suyla değirmen döndürmeyi hatırlatıyor. Önümüzde bahçe ve tarla sulama sezonu var. Çiftçiye su verilmeyeceği söyleniyor. Zamanında tedbir almayanlar şimdi çıkıp küresel ısınma edebiyatı yapacaklar. Isparta çiftçisini boynu bükük, gözü yaşlı bırakmaya kimsenin hakkı yok” dedi.

BARAJLAR KRALI DEMİREL’İN EMANETİ RESMEN YOK EDİLİYOR

Barajlar Kralı, Merhum Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in Eğirdir Göl’ü ile ilgili bir çok uyarısı bulunmaktadır.  Merhum Demirel, DSİ Genel Müdürlüğü, Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde herkesi göl ile ilgili uyarmış. Gölü besleyen kaynaklara dikkat çekmiş. Bilimsel olan bu açıklamalara son 20 yılda uyulmadığı için bugün içme suyuna hasret kalma noktasına geldik. Eğer Demirel’in o günkü uyarıları dikkate alınsaydı, bugün çiftçimiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmayacaktı. Gölümüze yazık ettiniz. Ama unutulmasın UMUT Biziz. Gölümüzü kurtaracak olanda BİZİZ. Çiftçimizin ve vatandaşımızın içi rahat olsun” dedi.

NE OLDU VERİLEN SÖZLER?

M. Tamer Cantekin: “Isparta yerel basınını takip eden herkes çok iyi biliyor ki, AKP’nin Isparta Milletvekilleri dönem dönem göl ile ilgili açıklamalar yapıyorlar. Basına verilen beyanatlarda gölün yok olmak üzere olduğunu kabul ediyorlar. -cek-cak- diyerek oyalama politikası uyguluyorlar. Yine bazı kurumların gölden çok büyük pompalarla su çektiğinin belgeleri ortaya çıktı. Kapalı sistem sulamaya geçilmesi önceliğimizdir dediler. Ama bu öncelikte hayata geçirilemedi. Açıklamamızda belirttiğimiz üzere 20 ay içerisinde gölümüz kurtarılacak” dedi.