Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Meddem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Abbasova, zatürreden korunmanın yollarını anlattı

Meddem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Abbasova, zatürreden korunmanın yollarını anlattı

Meddem Hastanesi Göğüs Hastalıkları

Zatürre yani pnömoni, enfeksiyonlara bağlı ölümlerde dünyada birinci sırada yer alıyor. Zatürrenin belirtilerini tanımak, erken teşhis ve doğru tedavi planlaması açısından büyük önem taşıyor. Meddem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Abbasova, 12 Kasım Dünya Zatürre Günü nedeniyle bu hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tedavi yöntemlerindeki gelişmeler ve aşılar sayesinde daha kolay tedavi edilse de zatürre hala önemli bir sorun olmaya devam ediyor. 12 Kasım Dünya Zatürre Günü dolayısıyla Meddem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Abbasova, hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zatürre hastalığının dünya genelinde ölüm sebepleri arasında beşinci sırada yer aldığına dikkat çeken Meddem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Abbasova, zatürre hastalığının öksürük, balgam ve yüksek ateş gibi belirtilerle ortaya çıktığını ifade etti.

 “Zatürre akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Dünya genelinde ölümler arsında 5’inci sırada Türkiye’de enfeksiyona bağlı ölümler sırasında 1’inci sırada yer almaktadır. Zatürreyi oluşturan genelde yüzde 80 bakteriler, virüsler ve çok nadir olarak mantarlar vasıtasıyla oluşmaktadır. Belirtileri nelerdir* Öksürük, balgam, üşüme, titreme, yüksek ateş, sırt ağrısı çok ağır zatürrelerde ağızdan kan  gelmesi şeklinde virüsün bakterinin türüne göre bazen bulantı, kusma, ishal atipik bakterilerde ise baş ağrısı, halsizlik, eklem ağrıları şeklinde şeklin de rastlanmaktadır. Zatürre bulaşıcı mıdır? Oluşturan virüsün bakterinin türüne göre bazen bulaşıcı olabilmektedir. Özellikle grip gibi virüslerle oluşan zatürreler daha çok bulaşıcı olarak geçmektedir. Hastanın bağışıklık durumuna göre bakteriler bazen üst solunum yollarında faranjit şeklinde alt solunum yollarında bronşit ve akciğer dokusuna ulaştığı zaman zatürre oluşturmaktadır.”

Zatürre hastalığının akciğer filmi, röntgen ve tomografi ile tanısının konulduğunu belirten Meddem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Abbasova, hastalıktan korunmanın yollarını da anlattı.

“Zatürrenin tedavileri nelerdir? Akciğer filmi ile önce röntgen yada tomografi ile zatürre tedavisi konulduktan sonra hastanın tedavisine ayakta mı yatarak mı, yatarak olacaksa bile hastanede mi yoğun bakımda mı ona karar verilmesi gerekiyor. Hastanın oksijen değerleri, nabzı, tansiyon değerleri genel durumu akciğer tomografisi yada akciğer filminde zatürrenin oluşturduğu alana kan değerleri sonuçlarına göre ayakta mı servis mi yoğun bakım mı karar verilir. Zatürre tanısı konulduktan sonra 4-6 saat içerisinde antibiyotik tedavisine başlanması gerekir. Peki zatürreden nasıl korunabiliriz? Zatürreden korunabilmesi için özellikle el hijyenine dikkat edilmesi, kapalı alanlarda uzun süreli kalmamak ve bağışıklığı düşük olan insanların kapalı alanlarda kaldığı zaman maske kullanması özellikle gerekir. Zatürre aşılarının 65 yaş üzerinde kronik hastalığı olan kişilerde astımı, diyabeti, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, kanser hastalarının özellikle yaptırması gerekir.”