Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ITSO ÖNCÜ OLDU: ÇİNLİ HEYET ISPARTA’YI KEŞFETMEYE GELDİ

ITSO ÖNCÜ OLDU: ÇİNLİ HEYET ISPARTA’YI KEŞFETMEYE GELDİ

ITSO ÖNCÜ OLDU: ÇİNLİ

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, şehrin gelişimine katkı sağlayacak adımlar atıyor. Isparta’nın sanayisini ve tarımsal faaliyetlerini incelemek üzere Çin Halk Cumhuriyeti’nden şehrimize gelen heyet ile yağ gülü üretimine ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu, ortak çalışma yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Isparta, ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik’in öncülüğünde yurtdışında daha fazla aktif rol almak için girişimlerini hızlandırdı. Şehrin ekonomisine büyük katkı sağlayan gül üreticisinin elini güçlendirmek için çalışmalar yürütülen ITSO Yönetimi bu kapsamda Çin’in Shandong Eyaleti Başkenti Jinan’dan gelen Çin Uluslararası Ticaret Odası Shandong Odası (CCOIC Shandong) Başkan Yardımcısı Liu Xiaojiang ve beraberindeki Man Xin, Wang Bin, Tang Hau, Qin Qingyan, Yang Liqin, Li Zhigang, Zhang Nan, Qu Qingliang, Liu Shanshan ve Wang Zhengchen’i ağırladı. Toplantıya ITSO 3. Grup Komite Üyeleri de katıldı. Çin’den gelen heyet yanlarında getirdikleri gül ürünlerinin tanıtımını yaparken, Ispartalı üreticiler de kendi ürünlerinin sunumunu yaptı.

ITSO’da gerçekleştirilen toplantıda Çinli heyete ilk olarak Isparta’nın ve ilçelerinin tanıtım sinevizyonu izlettirildi. Arkasından 2022 yılında gerçekleştirilen ihracat rakamları paylaşıldı.

İki şehir arasında yapılabilecek işbirliği konularının görüşüldüğü toplantıda ITSO Yönetim kurulu Başkanı Metin Çelik, Isparta gülüne ilişkin bilgiler verdi. Toplantıda konuşan Başkan Çelik, “Isparta’daki emtiaların başında gül geliyor. Endemik bölgeye has bir bitki olan gülü dünyanın her yerinde yetiştiremiyorlar. Bulgaristan’da var ama Isparta’nınki gibi kaliteli değil. Sunumda da gördüğünüz üzere başta elma, kiraz, kayısı, şeftali olmak üzere meyve cenneti bir iliz. Isparta’yı anlatmakla bitiremeyiz. Doğal güzelliklerimiz, Davraz Kayak Merkezimiz, göllerimiz ve görülebilecek, konuşulabilecek birçok tarım ve turizm alanlarımız mevcut.” dedi.

Başkan Çelik, Isparta’nın menfaatine olan her türlü projeye destek olacaklarını ifade etti.

LİU XİAOJİANG: ISPARTA’NIN SANAYİSİNİ ÖĞRENMEYE GELDİK!

Misafirperverliklerinden dolayı Başkan Çelik’e teşekkür eden Liu Xiaojiang ise, “Bizlere böyle bir tanıtım fırsatı verdiklerini için kendilerine teşekkür ediyorum. Bugünkü heyetimizde bulunanların hepsi fabrika sahibi kişiler. Buraya gelmekteki amacımız Isparta’nın sanayisini öğrenmek ve nelerin üretilip ihraç edildiğini görmekti. Bazı yerleri inceledik, fikir alışverişinde bulunduk. İki şehrin ürettiği ürünleri karşılıklı olarak tanıttık. Shandong Eyaletinin Başkenti Jinan’da 4 bin hektarlık bir gül üretim alanımız var. Bir de Suriye’den ve Fransa’dan gelen gül çeşitleri yetişiyor. Aynı zamanda gül yapraklarını ilaç yapımında kullanıyoruz. Bizim ürünlerimiz sadece Çin piyasasında kullanılıyor. İhracata başlamadık henüz, ürettiğimiz ürünler şimdilik iç piyasaya yetiyor. Biz burada gül festivalinin olduğunu biliyoruz, bizimde bir gül festivalimiz var. Isparta’da gül sezonundan bir ay önce yapılıyor. Jinan şehrinin ihracat çeşidi çok fazla ve Çin’de 3. sırada yer alıyoruz. Burada gördüğüm kadarıyla tarımsal sanayi çok gelişmiş. Bu konuda bizim de tarlada çalışan makinalarımız çok fazla. Umuyoruz ki sizler de bizleri ziyaret edersiniz.” dedi.

Çinli heyet ülkelerindeki pazarın büyüklüğünden bahsederek, karşılıklı işbirliği içerisinde Isparta’nın Çin piyasasına girebileceğini vurguladı. Toplantıda ortak çalışma yapılması konusunda mutabakata varıldı.