Haber Detayı
04 Ocak 2020 - Cumartesi 13:35
 
Osmanlı Ispartası’ nda bir devşirme görüntüsü..
KÜLTÜR Haberi
Osmanlı Ispartası’ nda bir devşirme görüntüsü..

Isparta sancağında Vanlı Paşa adlı bir vali (mutasarrıf) görevdedir.. 1743. Bugünkü  Çay- boyu üzerinde yer alan Vanlı camiisi o’ nun adını taşır. Osmanlı döneminde bu alan boştu. Isparta tarihinde  İlk Müslüman olan, Karaağaç Türkmen kadını Şadiye adlı bayanın diğer Müslümanlığı seçecek kadınlara örnek olması için ilk namazın kılındığı yerdir burası.

  Yılankıran  tarihi çeşmesine yakın bu alanda Hac’ ca uğurlama  törenleri yapılırdı Osmanlı dönemlerinde. Şadiye kadın Suud asıllı Hz. Muhammed’ imizin kızlarından birisi olan Rukiye Ana’ mızın torunlarından olduğu iddia edilir.  (Yunan-Atina Tarihi kayıtları, Böcüzade tarihi)

Şadiye kadın, Isparta’ ya gelip yerleşmiş olan  (M.1280) yılında: Arap asıllı Süleyman oğlu Seyit Süleyman’ la evlidir. Osmanlı döneminde uzun süre Şadiye adını taşıyan çok sayıda Medrese ve diğer boyutta okulları vardı. Bu günkü Gülal soy adlı, Peynir ticaretiyle meşgul  olan geniş bir Isparta’ lı aile  mevcut. M.Kâmil Gülal, Penir ticaretiyle meşgul Bâki Gülal, Mustafa Gülal  ve daha bir çok ticari meşguliyet içinde torun akrabalarının olduğunu yinekayıtlardan çıkarmak mümkün. Şadiye hanımının akrabalarıdır, torunlarıdır!.

 Hatta SDÜ Rektör yardımcısı sayın Prof.Dr. Murat Dulupçu’ nun ve akrabalarının Seyyid Süleyman-oğlu Süleyman’ ın akrabalarından olduklarnı var saymak mümkün! 

 Tarihi açıdan söz konususülanenin dedeleri: 1280’ den Cumhuriyet’ imizin kuruluşuna kadar TBMM ilk kurucu Isparta Milletvekili, Isparta Kadısı Hüseyin Hüsnü Özdamar adlı Mustafa Kemal’ in Isparta kahramanlarımızdandır. Kurtuluş savaşı madalyası ve aynı dönem Isparta  Milletvekili, Isparta Kahramanlarımızdan  arkadaşı Süldürzade Nadir Süldür’ün hediye ettiği Mavzeri de; yine TBMM Eski müzede (Ankara) mevcut.

Şimdi  şimdi 1743’lerde Isparta valisi olan Vanlı Paşa’ya dönelim.                  

 Aslen Osmanlı eyaleti Makadonya’ lı Müslümanlarındandır. İki evliliği vardır Isparta da. Akrabaları mevcut şimdi  Isparta’ da.1743’ den sonra on yıla yakın Isparta da valilik yapar. Isparta’ mıza çok hizmeti vardır. Özellikle Isparta çevresinde yuvalanan eşkıyaları temizler. Kendi sülalesinden çok sayıda kişiyi devlet işine yerleş tirmesi olumsuzluklarından biridir. Alışılmış çay-dere taşkınlıklarını önlemek için Dere mahallesi, Bilaloğlu Bağevi’ nden Kadın-yarı bölgesine kadar derenin taşla örülmesi gibi kalıcı tetbiri başlatır.

   Vanlı Paşa döneminde 1744’ ün 15 Temmuz’ unda, Milas ve Sinap bölgesinde, 6 Ağustos’ ta Sidre tepesi ndeki yıkıntı bir manastır-kilisede 15 Ağustos’ ta Ayazmana’ da bulunan su başında Isparta Rum Ortadoks kiliseleri nin her yıl yapılan dûa günleri vardır. Isparta Metro- piti  (Başpapaz) Kûfar efendi Osmanlı padişahı 1. Mahmud’ a mektup yazar. Rum mahalleler-indeki çok sayıda Rum ailesinin çocuklarının “devşirme” programına alınmasını ister. .

Kaynak: Editör:
Etiketler: Osmanlı, Ispartası’, nda, bir, devşirme, görüntüsü..,
Yorumlar
Haber Yazılımı