Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 21:41
 
IYAŞ PARK AVM’Yİ YAPMASAYDIK BAŞKA BİRİ GELİR IYAŞ’I BATIRIRDI
IYAŞ PARK AVM’Yİ YAPMASAYDIK BAŞKA BİRİ GELİR IYAŞ’I BATIRIRDI
GÜNDEM Haberi
IYAŞ PARK AVM’Yİ YAPMASAYDIK BAŞKA BİRİ GELİR IYAŞ’I BATIRIRDI

IYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Büyükleblebi, Isparta Belediyesi’nin mülkiyetindeki arsayı kiralayıp IYAŞ Park AVM’nin yapılmasını şirket için bir milat olarak değerlendiriyor.

“Önce alışveriş merkezi kurulduğunda çok iyi durumumuz yoktu. Borçlarımız vardı. Balaman döneminde şu anki AVM’nin olduğu yer ihaleye çıktı. 183 bin TL yıllık kira ile verilmiş. Hollandalılara verilecekti. ‘Böyle büyük şirket gelirse, bizi batırır’ dedik. Rahmetli başkana telefon açtım. ‘İhaleye bizi çağırsaydın keşke’ dedim. ‘Erol abi düşünüyor musunuz’ dedi. Pazarlık bir konudan bitmiş.’Takibi düşünürüz’ dedim. Bizi davet etti. Bahattin bey ile ikimiz gittik. Yapacak paramız yok. Hazır para yok. Cesarete dayanan girişimler. İhaleye girdik, bizden başka kimse yok. 184 bin TL teklif ettim. Bize kızdı, bağırdı çağırdı. ‘3 milyon beklentim var’ dedi. Ben biraz içimden fazla kızmışım. ‘Teşekkür etmek’ için kalkarken bina dönmeye başladı. Bahattin beye ‘Başkanım ben düşüyorum, beni tut’ dedim. Diyesiye bayılmışım, doktoru çağırmışlar. 1-2 dakika baygınlıktan sonra ayıldım. Tansiyonlar artmış. Akşam 11.30’da telefon açtı. ‘Erol abi üzdük seni’ dedi. Bağırarak, çağırarak konuşmasına üzüldüğümü söyledim. ‘Salı günü bir daha buyurun’ dedi. Yine giren yok. ‘260 bin liradan 10 yıllık peşin vereceksiniz’ dedi. Sonunda 1 milyon TL ile mutabık kaldık. Eğer cesaret edemeyip sadece gıdada kalsaydık batabilirdik. Çünkü rekabet çoktu. Yanımıza AVM yapılsaydı, bizim için hoş olmazdı. O zaman nur içinde yatsın Şevket bey… Ona gidelim. ‘Abi biz burayı yapabilecek durumda değiliz’ dedik. Çimento için 36 ay vade talep ettik. ‘Neden olmasın’ dedi. ‘Veriyorum’ dedi. 6 ay ödemesiz yaptık. Şimdiki Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen, demirimizi alıverdi, bize verdi. Bunu yaparken Tekzen çıktı, ‘500 bin verem, yer verin’ dedi. Hasan Balaman bize 6 ay süre vermişti. Gece-gündüz çalıştık. 6 ayı doldurmadan Tekzen işe başladı. Bahattin Şenol’u taktir ediyorum. Başkanımız oydu, bu işin başı oydu. Ticaretten gelen bir arkadaşımız. Onun da düşünceleri ve projeleri ile hem binayı bitirdik, kiracıları bulabildik. Profesyonel çalıştık. Pazarlamayı İstanbul firmasına verdik. Yerimizi çabuk doldurdu. Çok şükür şimdi iyi durumdayız.

OTEL ISPARTA BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞIDIR

Otel Isparta 1965’de yapıldı. Belediye işletmeciliğine kalkınca kötü duruma  düştü. Ben Ziya beye ‘altını ticari alana çevirirseniz kiralayabilirsiniz’ dedim. Bizden önceki kira alacaklarını henüz tahsil edememişlerdi. 720 bin TL’den ihaleye çıkardı. Büyük paraydı. Orada da cesaret istiyordu. İhaleye girdiğimiz zaman Bahattin Bey dışarıda Lcv wakiki ile görüşüyor. Ben Bahattin beyden haber bekledim. Lcv wakiki ile pazarlığı bitirince ‘Erol bey kiralayabiliriz’ dedi. Kira parasını o firmadan aldık. Bugün belediyeye 1 milyonun üzerinde otel için para ödüyoruz. O gün otel için 6 milyon TL masraf yaptık. 236 kamyon pislik attık. O masraflardan sonra otel değerlendi. Ispartamıza hizmet veriyor. Bunlar işin gurur tarafları. Otel Isparta’nın karı çok fazla yok.

IYAŞ, ISPARTA İÇİN ‘BİZİM IYAŞ’TIR

Süleyman Demirel Kongre Sarayı aynı perişan durumdaydı. İhalede talip olduk. Oraya da 5-6 milyon TL para harcadık. Orayı da Isparta’ya kazandırdık. Isparta’nın yüzünü ağartacak bir tesis haline geldi. Ispartalı vatandaşımıza çok çok teşekkür ediyoruz. IYAŞ’ı kendi malı gibi kabul etti. ‘Bizim IYAŞ’ oldu. Isparta’ya KİPA geldi. KİPA tutmadı. Bize satmak zorunda kaldı. Orayı da satın aldık. Ora da AVM şekline girdi. Isparta’ya hizmet veriyor. IYAŞ’ın bu yaptığı çalışmalarla ben ve yönetim kurulu arkadaşlar olarak gurur duyuyoruz. Bunu Isparta halkı çok iyi biliyor. Halkımız ‘IYAŞ bizim’ diyor ve sahip çıkıyor.

GENÇLERE ALTIN TAVSİYE:

DÜRÜS VE ÇALIŞKAN OLUN

İşadamı Erol Büyükleblebi, “Gençler mutlaka çok çalışın. Gençlikte çalışılıyor. Temiz, dürüst, işini takip ettikten sonra her gencimiz işadamı olabilecektir” dedi.

“Büyük tecrübeli işadamları ile ortaklık yaptım. Abi olarak sohbet yaptım. Arkadaşlarım benim 20-25 yaş büyüklerimdi. Gençlere tavsiyelerim. Dürüst ve çalışkan olmaları. Pirim almak için o çalışmaları yapmasaydım fabrika sahibi olamazdım. Gençler mutlaka çok çalışın. Gençlikte çalışılıyor. Temiz, dürüst, işini takip ettikten sonra her gencimiz işadamı olabilecektir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: IYAŞ, PARK, AVM’Yİ, YAPMASAYDIK, BAŞKA, BİRİ, GELİR, IYAŞ’I, BATIRIRDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı