Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Günübirlik olarak ifade edilen konut ve apart kiralamaları disiplin altına alınıyor.

Günübirlik olarak ifade edilen konut ve apart kiralamaları disiplin altına alınıyor.

Günübirlik olarak ifade edilen

Ak Parti Isparta milletvekilleri Osman ZABUN ve Mehmet Uğur GÖKGÖZ ünde imzalarının bulunduğu kanun teklifi Türkiye büyük millet meclisinde görüşülmeye devam ediyor.

Kanunun yasalaşması halinde ülkemizde önemli bir sorun olarak bulunan günübirlik olarak ifade edilen konut ve apart kiralamaları önemli ölçüde disiplin altına alınıyor.

Ak Parti Isparta milletvekili Avukat Osman ZABUN konuya ilişkin yaptığı açıklamada

‘’ Ülkemizde önemli bir sorun olarak bulunan ve ayrıca haksız rekabet oluşturan konutların ve apartların kısa süreli hatta günü birlik ve saatlik kiralamalarına mevcut fiili durumu yasal düzenleme yapmak suretiyle önemli ölçüde disiplin altına alıyor ve denetim ve düzenlemeler getiriyoruz.

Bu çerçevede artık yüz gün ve daha kısa süreli olarak yapılacak kiralamalar için bakanlıktan özel izin belgesi alma zorunluluğu getirilmektedir.

Yine bu çerçevede konut ve apartlarını 100 günden kısa süreli kiraya verenlerin kuracakları ve entegre olacakları sistemle aynen otellerde olduğu gibi online olarak konut ve apartlarında kiracı olarak bulunanları güvenlik ve idari birimlere bildirim yükümlülüğü getiriyoruz.

Bu tür yerleri kısa süreli kiraya verenlere izin belgesini giriş kapısına asma mecburiyeti getiriyoruz.

Yine bir binada birkaç bağımsız apart ve konutu bulunanların izin belgesi alabilmesi için diğer kat maliklerinin oy birliği ile izin vermesi koşulunu getiriyoruz.

Bu tür yerlerin denetimlerini bakanlık ve valilik ve emrindeki unsurlar ile gerçekleştirme yükümlüğü getiriyoruz.

Yasada düzenlenen koşullara uymayanlara ellibin TL den başlayıp birmilyon TL ye kadar varan cezai yaptırımlar getiriyoruz.

Ayrıca izin belgesi olmasına rağmen bu tür konut ve apartlarını kamu düzeni, kamu güvenliği ve genel ahlaka aykırı olarak kullandıkları tespit edilenlerin belgeleri iptal edilecek ve cezai müeyyide uygulanacaktır. ‘’

TBMM de görüşmeleri devam eden kanunun yasalaşmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Kanun teklifi yasalaştığı takdirde bir kısım hükümleri hemen yayınlandığı tarihte bir kısım hükümleri ise yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek olup bu tür konut ve apart sahibi olup kısa süreli kiraya verenlere işlemlerini tamamlamak üzere yılbaşına kadar süre verilecek.