Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gül üreticileri çifte Bayram yapacak

Gül üreticileri çifte Bayram yapacak

Gül üreticileri çifte Bayram

Gülbirlik Yönetim Kurulu geçtiğimiz yıl 22 lira olarak belirleyip ödemesini yaptığı 1 kilo Gülçiçeği bedelini aldığı kararla 24 lira 25 kuruşa yükseltti. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, ortaklara kilo başına net 2 lira 25 kuruş fiyat farkı ödenmesine başlandığını açıklarken, Gül üreticileri bu kararla adeta çifte bayram yapmaya hazırlanıyor.  

 

1954 yılında kurulan ve yaklaşık 5 bin ortağı bulunan Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği(GÜLBİRLİK)  Yönetim Kurulu yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi üreticileri bir kez daha  sevindirdi. Gülbirlik 2022 Gülçiçeği kampanyası sonunda gül çiçeği kilogram fiyatında bir önceki yıla %282’lik artış yaparak bir kilo gülçiçeği bedelini 22 lira olarak belirlemişti. Kampanya öncesi   üreticiye kilo başına 10 lira peşin ödeme yapan Gülbirlik 12 liralık fiyat farkını da daha sonra fiyatın açıklanmasından sonra kooperatifler kanalıyla ortaklara ödemişti.
KİLO BAŞINA 2 TL 25

KURUŞ FİYAT FARKI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, geçtiğimiz günlerde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında üreticilere kilo başına net 2 lira 25 kuruş daha fiyat farkı ödenmesine karar verildiğini hatırlatarak, “Böylece 2022 gülçiçeği bedeli 22 liradan 24 lira 25 kuruşa yükselmiş oldu. 4 Nisan’dan itibaren  Kooperatifler kanalıyla ortaklarımıza 2 lira 25 kuruşluk fiyat farkı ödemeleri başlamış durumda. Ödemelerimiz 14 Nisan’da tamamlanmış olacak.

Bizler Yönetim Kurulu olarak üretici ortaklarımızın böylesi sıkıntılı bir ortamda aile bütçelerine bir nebze de olsa katkı sağlamak ve rahatlatmak için Birliğimiz ve Rosense A.Ş.’nin imkanlarını birleştirerek yaptığımız çalışma ve değerlendirmeler sonucunda daha önce 22 lira olarak belirlediğimiz ve ödemesinin bir bölümünü daha önce avans olarak ödediğimiz ve  2022  Temmuz ayı başında da tamamını ödediğimiz gül çiçeği kilogram bedeline ilave olarak şimdi 2 lira 25 kuruş  daha fiyat farkı ödenmesine karar verilmiştir. Böylece geçtiğimiz yılki gülçiçeği bedeli 24 lira 25 kuruşa çıkmıştır.

Gülbirlik’e gülçiçeği veren üretici ortaklarımız bize ne kadar gülçiçeği verdiyse kilo başına 2 lira 25 kuruş daha fiyat farkı almış olacak. Ödemelerimiz Birliğimize bağlı 6 kooperatif kanalıyla yapılmaya başlanmış olup, Bayram öncesi 14 Nisan’da tamamlanmış olacak. Üreticilerimizi hem Bayram öncesi hem de yaklaşan gülçiçeği kampanyası öncesi ekonomik olarak biraz olsun rahatlatmış olmanın mutluluğu içerisindeyiz.” dedi.

HER ZAMAN
ÜRETİCİMİZİN

YANINDAYIZ
Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, üreticilerin kendileri için olmazsa olmazlar arasında olduğunu belirterek, “Biz onların haklarını en az kendimiz kadar düşünüyoruz. Üreticilerimiz bizim için vazgeçilmezlerimizdir. Onlar var ise Gülbirlik var. Çünkü bizim kooperatifimizin olmadığı yerde biz olmayacağız. Dolayısıyla onları yaşatmak, onları üretime katkı sağlamaya devam ettirmek için en iyi fiyatı vererek gülü, gülcülüğü, sektörü bütünüyle gelecekteki nesillere aktarma gibi bir misyonumuz ve görevimiz var. Bu bilinçle çalışıyoruz.” dedi.
Çelik, “Biz biliyorsunuz Gülçiçeği bedelini her yıl kampanyamız bittikten sonra kazancımıza bakıp ona göre bir fiyat tespit ediyoruz. Yönetim Kurulu olarak geçtiğimiz yıl gülçiçeği bedelini  22 lira olarak belirlemiştik. Ancak sonradan yaptığımız değerlendirmeler sonunda gerek Birliğimizin gelirlerini gerekse Birliğimize bağlı Rosense Şirketinin satış gelirlerini de dikkate alarak üreticilere kilo başına 2 lira 25 kuruş daha fiyat farkı ödenmesine karar verdik” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİDEN GÜLBİRLİK’E TEŞEKKÜR

Bu arada Gülbirlik’e yıllardır Gülçiçeği veren ve hiçbir zaman mağdur olmadıklarını belirten yüzlerce gül üreticisi de Gülbirlik’in Ramazan Bayramı öncesi fiyat farkı ödemesini  takdirle karşıladıklarını belirttiler. Görüşlerini dile getiren üreticiler, “Gülbirlik yönetimi yıllardır her daim bizleri koruyup kolluyor. Hakkımızı veriyor, yıllardır Gülbirlik’e gülçiçeği verdik ve her zaman vermeye de devam edeceğiz. Gülbirlik yönetiminden Allah razı olsun, özellikle kampanya döneminde bizleri hiç parasız bırakmadılar, geçtiğimiz yıl kilo başına 22 lira vererek bizleri çok mutlu ettiler. Şimdi  buna ilave 2 lira 25 kuruş daha fiyat farkı ödemesi  yaparak Ramazan Bayramı öncesi bizlere adeta çifte bayram sevinci yaşatan Gülbirlik Yönetimine şükranlarımızı sunuyoruz” dediler.

ÜRETİCİLERE

REKOLTE

BEYANNAME

UYARISI…

Bu arada yaklaşan Gülçiçeği kampanyası öncesinde Gül üreticisi ortaklara rekolte beyannamelerini vermeleri konusunda önemli uyarılarda bulunan Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Biz her kampanya öncesi üretici ortaklarımızdan rekolte beyannamesi alırız. Kampanya döneminde kooperatiflere vermeyi taahhüt ettikleri gül rekoltesine ilişkin üretici ortaklarımızın 2023 kampanya dönemine ait rekolte beyannamelerini Kooperetiflerimize biran evvel teslim etmeleri gerekmektedir” dedi.