Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’Lİ HALICI YURTLARDAKİ SKANDAL GÖRÜNTÜLERİ MECLİSE TAŞIDI

CHP’Lİ HALICI YURTLARDAKİ SKANDAL GÖRÜNTÜLERİ MECLİSE TAŞIDI

CHP’Lİ HALICI YURTLARDAKİ SKANDAL

Isparta Mihri Hatun Kız Öğrenci Yurdunun mutfak ve yemeklerinin hijyen kurallarından tamamen yoksun olduğu ortaya çıktı. CHP Konuyu Meclis Gündemine taşıdı.

CHP Isparta Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik Ve Spor Komisyonu Üyesi olan Hikmet Yalım Halıcı, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanması için Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Halıcı “Isparta Mihri Hatun Kız Öğrenci Yurdunda hijyen ve insani koşullara aykırı olan bu tablonun sonlandırılması ve öğrencilerin çağdaş ve temiz koşullarda beslenme hakkının iade edilmesi için ne zaman harekete geçilecektir?” diye sordu.

SAĞLIKLI VE ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOŞULLARI GENÇLERİN HAKKI

Basına da yansıyan görüntülerde yurttaki yiyeceklerin içerisinde unutulan eldiven parçaları, patatesler ve bazı gıdaların içerisinde kurt, sinek ve böcek olduğu görülmüştü. Halıcı önergesinde bu görüntüleri de hatırlatarak “Anayasa’nın Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi başlıklı 42. Maddesi’ne göre öğrencilere çağdaş eğitim koşulları oluşturma görevi devleti yönetenlere verilirken yine aynı maddeye göre denetleme ve gözetme de iktidarların ve kamunun görevleri arasındadır” dedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliğinin Yurtların Denetimi başlıklı 37. Maddesi’ni hatırlatan Yalım Halıcı “Yurtlar, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı tarafından denetlenmelidir. Bu onların görevidir. Gençlerimizin ve öğrencilerimizin sağlıklı bir koşulda barınmaları için konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP’li Halıcı’nın önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

– Isparta Mihri Hatun Kız Öğrenci Yurdunda hijyen ve insani koşullara aykırı olan bu tablonun sonlandırılması ve öğrencilerin çağdaş ve temiz koşullarda beslenme hakkının iade edilmesi için ne zaman harekete geçilecektir?

– Gıdaların ve mutfağın hijyen kurallarına uymamasının sorumlusu kim ya da kimlerdir? Bahsi geçen kişilerle ilgili idari süreç başlatılacak mıdır?

– Isparta Mihri Hatun Kız öğrenci Yurdu en son ne zaman, ne şekillerde ve kimler tarafından denetlenmiştir? Bu denetimlerin sonuçları nedir?

– Konuyla ilgili olarak tarafınıza veya ilgili kamu birimlerine gelen şikayet sayısı kaçtır? Bu şikayetler nasıl değerlendirilmiş ve sonuçlandırılmıştır?

– Isparta’da bulunan yurt sayısı kaçtır? Bunların yatak kapasitesi nedir? Bunların kaçı özel kaçı Bakanlığa bağlıdır? Son beş yılda bu yurtlar kaç defa, hangi tarihlerde ve kimler tarafından denetlenmiştir? Bu denetimler sonucunda kaç olumlu, kaç olumsuz rapor düzenlenmiştir?

– Ocak 2020 ila Ekim 2023 tarihleri arasında geçen sürede; Türkiye’de yapılan yurt denetim sayısı kaçtır? Bu denetimlerde hijyen kuralına aykırı kaç vaka tespit edilmiştir? Bunlar hangi yurtlarda yaşanmıştır? Bunların sonucunda hangi idari işlemler ve düzeltmeler yapılmıştır?