Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’li Halıcı: ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasına bağışlanan 30 milyar liranın yatırılmadığı ortaya çı

CHP’li Halıcı: ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasına bağışlanan 30 milyar liranın yatırılmadığı ortaya çıktı

CHP'li Halıcı: 'Türkiye Tek

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında ne kadar toplandığını sordu. Bakan Yerlikaya, önergeye verdiği yanıtta, şu ana kadar 85 milyar liranın toplandığını bildirdi. Halıcı, “Aradan geçen neredeyse bir yılda 30 milyar liranın yatırılmadığı ortaya çıktı. Bu bağışları neden yatırmadılar? Bunlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya bir soru önergesi vererek, ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında toplanan 115 Milyar bağışın ne kadarının toplandığını sordu.

Bakan Yerlikaya, CHP’li Halıcı’nın önergesine verdiği yanıtta şu ana kadar 85 milyar liranın toplandığını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Halıcı, 30 milyar liranın halen yatırılmadığının bu şekilde ortaya çıktığını belirterek, “Depremde on binlerce insanımız hayatını kaybetti. Milyonlarca vatandaşımız etkilendi. Şehirler yerle bir oldu. Aradan 9 ay geçti ve biz bağış beyanında bulunan kişi ve şirketlerin bazılarının bu bağışları yatırmadığını öğreniyoruz. Zaten bağışın çok büyük bölümünü kamu kurumları ve bankaları; yani gene halkın kendisi yaptı” ifadelerini kullandı.

CHP’li Halıcı, şöyle devam etti: “Ben Bakan Yerlikaya’ya bağış yapacağını söylemesine rağmen bağışta bulunmaya kişi ve firmaları da sormuştum. Sayın Bakan bunları da açıklamalıdır. 115 milyar lira toplandığı söylenmişti ancak aradan geçen neredeyse bir yılda 30 milyar liranın yatırılmadığı ortaya çıktı. Kim bu firmalar? Bunların ne kadar vergi borçları silindi? O tarihten bu yana kaç kamu ihalesi aldılar? Bu bağışları neden yatırmadılar? Bunlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır.”

Şu ana kadar 85 milyar lira toplandığını söyleyen Halıcı “Merkez Bankası 30 milyar, Ziraat Bankası 20 milyar, VakıfBank 12 milyar, Halkbank 7 milyar TL olmak üzere birçok kamu bankası ve kamu kurum ile kuruluşları bağışta bulunmuştu. Bakan Yerlikaya’nın söylediği toplanan rakam zaten kamu kurumlarından alındı, yani halktan. Bağışta bulunacağını beyan eden ancak parayı yatırmayan bu büyük holdingler hangileri? Bunlar açıklanmalıdır” dedi.