Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAŞKAN TEKELİ KYK’LARDAKİ SORUMSUZLUĞU ELEŞTİRDİ!

BAŞKAN TEKELİ KYK’LARDAKİ SORUMSUZLUĞU ELEŞTİRDİ!

BAŞKAN TEKELİ KYK’LARDAKİ SORUMSUZLUĞU

İYİ Parti İl Başkanı Dr. İbrahim Tekeli, son zamanlarda Isparta’da bulunan KYK yurtlarında yaşanan sorunlara değindi; “Bu yurtlarda ülkemizin geleceği olan pırıl pırıl çocuklarımızın korunup kollanması gerekirken; ihmallerin devam ettiği, özen gösterilmeyen, sağlıksız ve niteliksiz yemeklerin öğrencilerimize sunulduğu gözler önüne serilmiştir. Üzülerek söylüyorum ki, yaşadıklarımızdan da ders almıyoruz.” Dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Dr. İbrahim Tekeli, bugün 117 öğrencinin mide bulantısı, karın ağrısı, ishal gibi şikâyetlerle çeşitli hastanelere başvurmasının ardından sert eleştirilerde bulundu.

“Kendi evinde yemeyeceği yemekleri öğrencilere de yedirmeyecek zihinlere, vicdanlara ihtiyaç vardır.” Diyen Başkan Tekeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“ KYK yurtları, ülkemizin bulunduğu ekonomik durum göz önüne alındığında birçok aile için tek seçenektir. Özel bir yurdun veya fahiş kira fiyatlarına sahip evlerin ekonomik yükünün altından kalkamayan aileler, KYK yurtlarına mecburdurlar. Maalesef bu mecburiyetin belli ki farkında olan yönetimler, kötü beslenme koşullarına, temiz olmayan kalabalık odalara, güvenli olmayan asansörlere öğrencilerimizi maruz bırakmaktan rahatsız olmamaktadır. Oysaki sosyal devlet anlayışına göre; bu yurtların güvenli ve hijyenik bir ev ortamına sahip olması gerekmektedir. Tüm bunlara rağmen gerçek şu ki; yurtlar taşıması gereken bu özelliklerden oldukça mahrum yapılardır.

Son zamanlarda birçok ilde olumsuzluklarla gündeme gelen KYK yurtlarındaki skandallara maalesef Isparta’mız da eklendi. Yaklaşık bir ay önce öğrencilere sunulan yemeklerin içerisinde böcek çıktığı, pişmemiş çiğ tavukların servis edildiğine dair görüntüler basında yer almıştı.

Geçtiğimiz haftalarda ise Aydın-Efeler’de Güzelhisar KYK kız öğrenci yurdundaki asansör faciasında can veren genç yavrumuz Zeren Ertaş’ın acısı daha yüreklerimizde tazeyken devam eden süreçte; Isparta KYK yurdu da dahil olmak üzere 10 ayrı ilde benzer asansör facialarının eşiğinden dönüldüğü haberini aldık.

Son olarak da 12.11.2023 tarihinde yine Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Bediüzzaman Said Nursi Yurdunda kalan öğrencilerimiz gıda zehirlenmesi yaşamış, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal gibi şikâyetlerle çeşitli hastanelere başvurmuştur. Binlerce öğrencimizin yemek yediği yurtta 117 öğrenci maalesef gıda zehirlenmesi yaşamıştır.

Bu yurtlarda ülkemizin geleceği olan pırıl pırıl çocuklarımızın korunup kollanması gerekirken; ihmallerin devam ettiği, özen gösterilmeyen, sağlıksız ve niteliksiz yemeklerin öğrencilerimize sunulduğu gözler önüne serilmiştir. Üzülerek söylüyorum ki, yaşadıklarımızdan da ders almıyoruz.

Yetkililere sormak istiyoruz; Gençlerimizin canları bu kadar ucuz mu? Neyi bekliyorsunuz! Öğrencilerin ölmesini mi? Bu konu bir denetim zaafı değildir! Baştan aşağı revize edilmesi gereken bir konudur. Kendi evinde yemeyeceği yemekleri öğrencilere de yedirmeyecek zihinlere, vicdanlara ihtiyaç vardır.

Büyük fedakarlıklarla yetiştirilen, nice hayallerle ve umutlarla bu yurtlara yerleştirilen,  günün sonunda rant telaşlarına ve ihmallere kurban edilen güzel gençlerimizin ve ailelerinin her zaman yanındayız. Bu konunun paydaşı olan tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz.”