Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

19 Eylül Gaziler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü

 

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere geçmişte ve günümüzde şehadeti göze alan, şehadet için yola çıkan tüm gazilerimizin günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla ilk tören 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. Buradaki tören; Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Isparta Şubesi Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulması, ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Muharip Gaziler Derneği Isparta Şube Başkan Vekili Mustafa Ötmez yaptı.

 

Çelenk sunma törenin ardından Vali Baruş ve protokol üyeleri Garnizon Komutanlığı’ tarafından düzenlenen müzeyi ziyaret etti.

 

19 Eylül Gaziler Günü programına Garnizon Şehitliği’nde devam edildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti sunulmasının ve edilen duaların sonrasında Vali Aydın Baruş ve protokol üyeleri şehit ve gazi kabirlerini ziyaret ederek karanfil bıraktı. Ardından Asri Mezarlık’ta bulunan gazi kabirleri de ziyaret edilerek dualar edildi, kabirlere çiçek bırakıldı.

 

19 Eylül Gaziler Günü kapsamında son olarak Vali Baruş, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Kahraman; Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Isparta Şubesi ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Isparta Şubesi’ni ziyaret ederek, gaziler ve şehit yakınlarıyla bir araya geldi. Ziyarette mehter dinletisi de gerçekleştirildi.

 

Ziyaretlerde Vali Baruş, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Isparta Şubesi Başkan Vekili Hamit Gülbiçer’e ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Isparta Şubesi Başkanı Ali Savcı’ya çiçek takdim etti.

 

Vali Baruş dernek ziyaretlerinde yaptığı konuşmada gazilere şükranlarını sunduğunu ifade ederek “19 Eylül Gaziler Günü’nde, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğimiz ile Türkiye Muharip Gaziler Derneğimizde gazilerimize, şehit yakınlarımıza milletimizin sevgisini ifade etmek üzere bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. Vatanı ve milleti uğrunda canını ortaya koyarak mücadele ederken yaralanan ve hayatını bazı uzuvlarına yoksun olarak devam ettirmek zorunda kalan kahraman gazilerimizin Gaziler Günü’nü tebrik ediyorum. Kendilerine sağlıklı, huzurlu ömürler diliyorum. Ailelerine de sağlıklı ömürler temenni ediyorum. Sizlerin de bildiği gibi gazilik, vatan, millet, din, namus, bayrak uğruna mücadele ederken yaralanmış ve bu fedakarlığı neticesinde de içinde bulunduğu toplumun fertleri tarafından saygı duyulması gereken yüce bir unvana kavuşmuş kişilerdir. Bizim dinimizde ve milli kültürümüzde gazilik çok kutsanmış bir değerdir. Bu fedakarlık gerçekten saygı duyulması gereken bir fedakarlıktır. Biz onları gördükçe vatan uğruna insanın neleri verebileceğini, neleri feda edebileceğini çok yakından görüyoruz. Ve onlara saygıda kusur etmeyerek, en azından bu vatana karşı olan minnet borcumuzu onların şahsında göstermeye çalışıyoruz ki bütün ülkemizin, Türkiye’nin bütün insanları bunu yapmak durumundadır. Çünkü bu vatan üzerinde bağımsız bir şekilde yaşayıp bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanmasını, ezanımızı özgürce okunmasını istiyorsak hepimiz, gazilerimiz gibi şehitlerimiz gibi bu vatan uğruna bir gün canımızı feda edebileceğimizi hiç hayatımızdan çıkarmamamız lazım. Gaziler Günü münasebetiyle bir kez daha şehit yakınlarımıza, hayatta olan gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere hayatını kaybeden, tarih boyunca Türk milletinin şanı şerefi ve kutsal değerleri için fedakarlıkta bulunmuş tüm gazilerimizi de rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

 

Ziyaretlerin ardından Vali Baruş Gaziler onuruna düzenlenen yemeğe katıldı.