Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 14:35
 
UÇAK KAZASI İLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME
UÇAK KAZASI İLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME
GÜNDEM Haberi
UÇAK KAZASI İLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME

Isparta’da 30 Kasım 2007 tarihinde meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hafızalardan silinmedi. Meydana gelen kazada uçağın içerisinde toryum elementinden yakıt üretme teknolojisi üzerine kayda değer çalışmalara imza atmış 6 akademisyenin yer alması kazada sabotaj  iddialarını öne çıkartmıştı. Kaza ile ilgili CHP Milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verildi.

Isparta’da 30 Kasım 2007 tarihinde meydana gelen uçak kazasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hafızalardan silinmedi. Atlas Jet’in İstanbul-Isparta seferini yapan yolcu uçağı, Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada, bin 830 rakımlı Keçiborlu Türbe Tepe’de düşmüş, kaza da 7’si mürettebat 57 kişi kaybetmişti.

Meydana gelen kazada uçağın içerisinde “Toryumdan Nükleer Enerji Projesi” üzerinde çalışan, 6 akademisyenin yer alması kazada sabotaj iddialarını öne çıkartmıştı. Kaza ile ilgili yürütülen davanın 30 Kasım 2019 tarihinde zaman aşımına uğrayarak sonuçsuz kalması üzerine CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ve çok sayıda CHP’li milletvekili imzası ile İstanbul-Isparta seferi yapan Atlasjet uçağı ile ilgili Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verildi.

Önergede, kazada hayatını kaybeden bilim insanlarının ‘Nükleer enerjinin gelecekteki yakıtı’ olarak bilinen toryum elementinden yakıt üretme teknolojisi üzerine kayda değer çalışmalara imza atmış olmalarının sabotaj iddialarını güçlendirdiği belirtildi.  

Meclis Başkanlığına sunulan önergede, dava sürecinde, “kaza öncesinde uçağın rota ve yükseklik bilgilerini gösteren GPS sisteminin uydular üzerinden bozulduğu ve uçağa hatalı irtifa bilgilerinin aktarıldığı” iddiaları ile “Uçakta kokpit ses kayıt cihazı, uçuş verileri kayıt cihazı, geliştirilmiş yere yakınlık uyarı cihazı cihazlarının, iniş takımlarının ve flapların da çalışmaz durumda olduğunun ortaya çıktığı’ hatırlatıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UÇAK, KAZASI, İLE, İLGİLİ, FLAŞ, GELİŞME,
Yorumlar
Haber Yazılımı