Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 22:27
 
TOROSLAR YÖRÜK TÜRKMEN FEDERASYONUNA BAĞLI YÖRÜK TÜRKMEN DERNEKLERİNDEN KINAMA
Toroslar Yörük Türkmen federasyonuna bağlı derneklerinin yaptığı açıklamada; Konya da bulunan seçkin üniversitelerimizden birinde öğretim üyeliği yapmakta olan Doç. Dr Nejdet GÖK hoca sosyal medya hesabından
GÜNDEM Haberi
TOROSLAR YÖRÜK TÜRKMEN FEDERASYONUNA BAĞLI YÖRÜK TÜRKMEN DERNEKLERİNDEN KINAMA

Böyle paylaşımda bu bulunma gafletine düşmüştür. Bu tavrı ve yakıştırmayı şiddetle kınıyor misli ile kendisine iade ediyoruz. Son yıllarda Türk Kültürünün aslı ve değiştirilemez unsuru olan, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasında ve devamında çok önemli katkıları olan Anadolu’nun dört bir tarafında yaşamış olan-yaşayan YÖRÜKLER ile ilgili olarak oldukça olumsuz, gerçeği yansıtmayan, kabul edilemez beyanlarda ve benzetmelerde bulunulmaktadır. Üzülerek belirtmek gerekir ki, bu yorumlardan kimileri de Akademik unvana sahip araştırmacılarca yapılmaktadır. Bu meyanda son açıklama ve benzetme Akademisyen Nejdet GÖK tarafından yapılmıştır. Bu açıklama sebebi her ne olursa olsun kabul edilemez niteliktedir.

Belirtmek isteriz ki: Günümüz itibariyle Televizyon kanallarında program yapanların, programda konuşmacı olarak yer alanların liyakatsiz ve işin ehli olmadıklarını izahat için bunları Yörüklere benzeterek Yörükleri cahil, cühela ve ilim-irfan tanımayan basit insanlar olarak göstermek; Kültür, Milliyet ve Köklerini bilmemektir. Zira Yörükler Kutlu Türk Tarihi ve Kültürünün asli, besleyici ve yaşatıcı yegane unsurlarının başında gelmektedir. Dönemin gereklerine göre milletinin değerlerini üzerlerinde yaşatan, devletinin çıkarlarını herşeyinin üstünde tutan unsurlar olmuştur. Hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarından  yılın belirli dönemlerinde Kışlak-Yazlak-Güzlek denilen obaları arasında göç etmiş olmalarından dolayı okuyamamış, çocuklarını okutamamış olabilirler ancak Milletlerine ve devletlerine bağlılığı terazinin tefesinde tartılamayacak ağırlıktadır. İşlerini en iyi şekilde yapmak ve işlerine bağlılık işlerinde liyakatse İsmail Gaspıralı’nın işaret ettiği ideallerden gittikleri esastır.

Komşusunun çayırına çökme, zorbalık, hırsızlık ithamları YÖRÜKLERİN sözlüklerinde olmayan kelimeler olup kabul edilemez safsatalardan ibarettir. Yukarıda izah edildiği şekilde genel geçimlerini hayvancılıktan  sağlayan YÖRÜKLER yılın belirli dönemlerinde hayvanlarını göç ettirmişlerdir. Bu  göçler esnasında ister istemez yerleşik hayata geçmiş olanların; Tarla, tereke ve bostanlarının yerine göre zarar gördüğü olmuş, buna bağlı küçük çaplı itişip kakışmalar olmuştur.  Bu husus asla çökme, zorbalık ve hırsızlık olarak değerlendirilemez. Zira, Batı Anadolu coğrafyasına bakıldığında Yörük göç yolları üzerine yüzlerce yerleşim yeri sahibinin insanların ve hayvanlarının istifadesi için ataları hayrına su sarnıçları yaptırdığı görülmektedir. Bu husus bile tek başına Yörüklerin Türk Kültürüne zenginlik kazandırmada fevkalade büyük bir unsurdur. Yörüklerden başkasının malına çöken ya da zorba olmaz. İddia edildiği gibi olsaydı şimdi yörükler akılalmaz zenginlikte olmuş olurlardı.

Kötü söz mutlaka sahibine aittir. Yörüklerle ilgili olarak: ”Deniyetten medeniyyet çıkmaz” denilmektedir.  Yörükler bir medeniyet çıkarmanın iddiasında olmayıp kutlu ve yüce Türk Kültürünü yaşatmayı, Türk Bayrağını dalgalandırmayı, Tarihini bilmeyi, Coğrafyasına sahip çıkmayı kendilerine ödev saymışlardır. Zira, Güçlü Kültürler belirli bir coğrafyada medeniyetleri oluşturur. Düğünlerimizde oynanan Zeybek, belimize taktığımız kuşak, Milli mücadele dönemimizdeki Yörük efelerin işgal altındaki iç cephede düşmanın lojistik depolarının tahribi, Düşman karakollarına baskınları (Mahmut efeler, Yörük Ali Efeler, Demirci yöresindeki mücadele v.b) kimlerin yaptığından bihaber olduğunuzun farkında olunuz. Cennet vatanımız için verdiğimiz Yörükoğlu şehit ve Gazilerimiz bunun ispatlarıdır. Yapmış olduğunuz paylaşımın kimlerin işine yarayabileceğini düşünmekten yoksun iseniz adınızın önünden akademik sıfatınızı kaldırın… Sadece  gelecek nesillerimize zehirli bilgi değil doğru bilgiler veriniz ki bizlerde sizi saygı ile analım.

Isparta Merkezli Toroslar Yörük Türkmen federasyonuna bağlı Isparta Yörük Türkmen Derneği, Isparta Senirkent Akkeçili Köyü Yörük Türkmen Derneği, Gelendost Yörük Türkmen derneği, Aksu Sofular Yörük Türkmen derneği, Eğirdir Havutlu Yörük Türkmen Derneği olarak kamuoyuna saygı ile sunulur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TOROSLAR, YÖRÜK, TÜRKMEN, FEDERASYONUNA, BAĞLI, YÖRÜK, TÜRKMEN, DERNEKLERİNDEN, KINAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı