Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 08:51
 
Kapsamlı değişiklikler geliyor!
2020 Cumhurbaşkanlığı Programı, BES’te kapsamlı değişiklikler öngörüyor. Gençlere, diğer katılımcılardan daha fazla devlet katkısı verilecek. Sistemden çıkmadan para çekmek mümkün olacak.
EKONOMİ Haberi
Kapsamlı değişiklikler geliyor!

Bireysel emeklilik sisteminde kapsamlı değişim geliyor. 2020 Cumhurbaşkanlığı Programı’na göre, BES’teki mevcut devlet destekleri yaşa göre değişecek, sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle bireylere sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak.

Vergi tabanının genişletilmesi ve vergi hasılasının artırılması için de vergi sisteminde revizyonlar yapılmasını öngören programa göre, lüks ve ithal yoğunluğu yüksek ürünlerden ÖTV’ye tabi olmayanlar gözden geçirilerek vergi düzenlemesi yapılacak.

Dayanıklı tüketim malları ile eğitim, tatil gibi harcama kalemleri için özel birikim hesapları oluşturulacak, vergisel teşvikle desteklenecek. Sağlık, iletişim kayıtları, genetik ve biyometrik verilerin yerli veri merkezlerine aktarılması çalışmalarına başlanacak.

2020 Cumhurbaşkanlığı Programı’na göre bireysel emeklilik ve otomatik katılım sisteminde toplam fon büyüklüğü, yüzde 17.2 artışla 93.3 milyar TL’ye ulaşırken, Eylül 2019 itibarıyla toplam fon büyüklüğü 115.3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yaşa göre destek 

Uzun vadeli tasarruf yapma eğiliminin güçlendirilmesi ve emeklilik gelirlerinin artırılması doğrultusunda kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılımın teşvik edileceği ifade edilen programda, genç kesimde uzun dönemli tasarrufları cazip hale getirecek şekilde BES’teki mevcut devlet desteklerin yaşa göre farklılaştırılacağı belirtilerek, “Katılımcının sistemde kalış süresi ve yaşı dikkate alınarak durum analizi ve projeksiyon çalışması yapılacak.

Kaynak: () - Muhbir32 Editör: Muhbir32
Etiketler: Kapsamlı, değişiklikler, geliyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı