Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 15:00
 
Güçlü ekonomi için esnaflığın ahi ahlakıyla geliştirilmesi hedefindeyiz
GÜNDEM Haberi
Güçlü ekonomi için esnaflığın ahi  ahlakıyla geliştirilmesi hedefindeyiz

Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural, “2023 Lider ülke Türkiye hedefinde ilerleyen ülkemizin ekonomisini güçlü tutması ve ekonomik savaştan üstün çıkması için esnaflığın ahi ahlakıyla korunması ve geliştirilmesi her zaman ilk hedefimizdir” dedi 

Anadolu’da 8 asır önce temelleri atılan Ahilik kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kutlanan Ahilik Haftası kutlamaları ilimizde Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başladı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törene Vali yardımcısı Haluk Şimşek,  Belediye Başkan Yardımcısı Fahreddin Gözgün, İyi Parti İl Başkanı Özgür Tandoğan ve yönetimi, daire müdürleri, Halk Bankası şube müdürleri, esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 
AHİLİK TİCARET İLE AHLAKI 
BULUŞTURAN HAYAT DÜSTURUDUR
Tören Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Törende bir konuşma yapan Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural, ahiliğin kardeş, eli açık konuksever, yiğit gibi anlamlara gelen ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, dayanışma, birliktelik gibi değerleri esas alan köklü bir müessese olduğunu söyledi.   
Ahiliğin temelleri 13. yüzyılda Anadolu’da atılan, Müslüman-Türk toplumunun ekonomik, ahlaki ve kültürel hayatını düzenleyen bir oluşum olduğunu ileten Tural, “Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, dayanışma ve birlikte hareket etme gibi tüm güzel meziyetlerin buluştuğu bir kültürdür. Ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturu olan Ahilik, milli şuuru ve gücünü dayanışmasından alan yapısı ile dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir” dedi.  
AHİLİK BİZLER İÇİN IŞIK KAYNAĞIDIR
Din, dil, ırk farkı gözetmeden herkesi eşit gören, saygı, dürüstlük ve adaleti esas alan bir anlayış ile dayanışma ruhunu ekonomiye yansıtan Ahilik kültürünün , günümüz esnaf ve sanatkâr birlikleri için de bir sosyal miras ve altın bir rehber olduğunu kaydeden Tural, şunları söyledi:
“Ticarette dürüstlüğü ilk şart kabul eden Ahilik geleneği, bugün Türkiye’de sayısı yaklaşık 2 milyona ulaşan esnafımızla sürdürülmektedir. Dünya, küreselleşme yolunda her geçen gün aşama kaydetmektedir. Bugün dünyada tanklı toplu savaşların yerini artık ekonomi savaşları almış durumdadır. Güçlü devletlerin ekonomik sistemlerinin temeli esnaf ve sanatkarlardır. 2023 Lider ülke Türkiye hedefinde ilerleyen ülkemizin bu anlamda ekonomisini güçlü tutması ve bu savaştan üstün çıkması için esnaflığın ahi ahlakıyla korunması ve geliştirilmesi her zaman ilk hedefimizdir. Çünkü ahilik hem geçmişimizden beri süregelen gururumuz, hem de ülkemizin ışık kaynağıdır' Bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında 32’incisini kutladığımız Ahilik Haftası ile Ahilik kültürümüz yeniden tazelenecek, ticari hayatımızın temelinde yer alan bu kültür ile kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularımız yeniden pekişecektir. 'Ekonomik ve sosyal hayatın yönlendirilmesini sağlayan Ahilik teşkilatının mirasçısı olmak bizim için büyük gurur kaynağıdır”
Konuşmaların ardından çelenk töreni son bulurken, Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural ve esnaf odalarının temsilcileri Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i ziyaret etti

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güçlü, ekonomi, için, esnaflığın, ahi, , ahlakıyla, geliştirilmesi, hedefindeyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı