Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 09:51
 
ELMA HASADI BAŞLADI
Gül, hububat ve lavanta sezonlarının sona ermesinin ardından kentteki üreticiler bu kez elma hasadına başladı.
GÜNDEM Haberi
ELMA HASADI BAŞLADI

Ülkedeki her 4 elmadan birinin sahibi olan Isparta'da 1 ay boyunca devam eden hasat süresince, yaklaşık 250 bin dönümlük alanda 750 bin ton dolayında ürün elde ediliyor.

Isparta'da Eğirdir ve Gelendost'un başı çektiği elma üretimi ayrıca, merkeze bağlı köyler, Senirkent ve Yalvaç ilçelerinde yoğunlukla yapılıyor.

Sabahın ilk ışıklarında işçilerin bahçelere giderek, toplamaya başladığı elmalar, kasalarda bir araya getirildikten sonra traktörler yardımıyla bahçelere en yakın alanda yer alanda bulunan soğuk hava depolarına sevk edilerek muhafaza altına alınıyor.

Elma üretiminde günden güne sistem geliştirilen Isparta'da bu yıl, ürünlerin kuvvetli yağışlarda hasar görmemesi, zedelenmemesi ve zarar verecek seviyedeki güneş ışınlarından korunması adına ağaçlar üzerinde örtülü sistem uygulanıyor. Ağaçların bulunduğu alanın serin kalmasına yardımcı olan sistem sayesinde ayrıca, üretilen elmaları toplayanlar da rahat bir çalışma ortamı buluyor.

Isparta'da sezonun başlamasıyla birlikte, merkeze bağlı Senirce köyünde de hummalı bir hasat dönemi yaşanıyor.

Köye, Isparta merkez, çeşitli ilçe ve diğer köylerden gelen işçiler, sabahın erken saatlerinden, gün batımına dek elma toplayarak, sezonda yevmiye karşılığı çalışıyor.

Senirce'deki özel bir elma üretim alanında çalışan işçilerin çavuşluğu görevini yürüttüğünü ifade eden ve Konya Bozkır'dan kente geldiğini anlatan Fatih Acar, "Sezonda, burada elma topluyoruz. İşçiler bu bölgede konaklamıyor, kendi evlerinde kalıyorlar ve sabah 08.00'de buraya geliyorlar. İşçi sayısı 27 - 28 kişi olmak üzere, günlük değişiyor. Elma hasadı başladı, yaklaşık 1 ay devam ediyor. Hasattan sonra herkes evine gider. Günlük yevmiye, ortalama 90 - 100 lira civarında değişiyor. İşçiler fiyattan memnun olmasa, zaten kimse gelip, burada çalışmaz. Sezonluk bir iş bu, 1 ay buralara geliyorlar, herkes harçlığını çıkarıp gidiyor" dedi.

Kaynak: () - Muhbir32 Editör: Muhbir32
Etiketler: ELMA, HASADI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı