Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 21:44
 
Eğirdir Tarihi gar restorasyon bekliyor
Eğirdir Tarihi gar restorasyon bekliyor
GÜNDEM Haberi
Eğirdir Tarihi gar restorasyon bekliyor

Türkiye’nin en eski tren garlarından biri olan ve Kurtuluş Savaşı'nda verdiği çok önemli ulaşım ve lojistik destekle Batı Cephesi'nin ayakta kalmasını sağlayan Eğirdir Tren Garı, restorasyon bekliyor.

Eğirdir Gölü başta olmak üzere Göller Yöresi'ndeki göllerin küresel ısınma başta olmak üzere tarımsal vahşi sulama gibi nedenlerle yaşadığı sorunlarla ilgili yaptığı bilimsel çalışmalarla gündeme gelen Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilimsel danışmanı Dr. Erol Kesici, restorasyon bekleyen Eğirdir Tren Garı'na dikkat çekti.

Kurtuluş Savaşı'nda verilen mücadelede lojistik ve ulaşımda çok önemli bir yere sahip olan Eğirdir Tren Garı ve demiryolu hattı, İngilizler tarafından Dinar- İzmir bağlantılı olarak 1912 yılında inşa edildi.

Eğirdirlilerin tren garının gelecek nesillere aktırılmasını istediğini ifade eden Kesici, “ancak burası kaderine terk edilmiş bir vaziyette” dedi.

Eğirdir Tren Garı'nın restore edilmesi gerektiğini ifade eden İstasyon Mahallesi sakinleri de garın durumuna baktıkça içlerinin acıdığını belirttiler.

Öte yandan Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü'nün Eğirdir Tren Garı'nı bir süre önce Eğirdir Belediyesi'ne devrettiği belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğirdir, Tarihi, gar, restorasyon, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı