Haber Detayı
22 Eylül 2019 - Pazar 11:53
 
Avukat olmak zorlaşıyor
GÜNDEM Haberi
Avukat olmak zorlaşıyor

AK Parti’nin ekim ayında Meclis’ten geçirmeyi planladığı 1. Yargı Paketi’ne göre hukuk mesleklerine giriş sınavı getirilecek. Paketin yasalaşması halinde yargı işlemleri ‘seri ve basit yargılama’ usulleriyle hızlandırılacak

AK Parti’den yargıda reform.İktidar partisinin Meclis’ten uzlaşmayla geçirebilmek için MHP’nin ardından CHP ve İYİ Parti’ye sunacağı 1. Yargı Paketi ile yargının icrasında kaliteyi artırma amacıyla “hukuk mesleklerine giriş sınavı” getirecek. Pakete göre seri ve basit yargılama usulleriyle yargı hızlandırılacak. 

Hakim, savcı, avukat ve noter olabilmek için “Hukuk mesleklerine giriş” ve “İdari Yargı Ön Sınavı” geliyor. Buna göre hakim adaylığı sınavına girmek ve avukatlık veya noterlik stajına başlamak için Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nda veya İdari Yargı Ön Sınavında başarılı olma şartı aranacak.

Hukuk mesleklerine giriş sınavı yılda en az bir defa, idari yargı ön sınavı ise 2 yılda en az bir defa olacak şekilde ÖSYM’ce yapılacak. Test şeklinde yapılacak ve en az 150 soru sorulacak sınavda başarılı olmak için 100 üzerinden en az 70 puan almak gerekecek.

Hakim ve savcılıkta adaylık süresi 2 yıl olacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avukat, olmak, zorlaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı