Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 13:40
 
AF YASASI, İKİNCİ YARGI PAKETİ SON DURUM NE?
GÜNDEM Haberi
AF YASASI, İKİNCİ YARGI PAKETİ SON DURUM NE?

İkinci Yargı Paketi ve Af yasası ile ilgili son dakika haberleri binlerce mahkûm ve aileleri tarafından yakından takip edilen konular arasında yer alıyor. Son dönemde artan coronavirüsü vakaları nedeniyle hükümet uzun süredir üzerinde çalışılan infaz düzenlemesini süratle çıkarmaya hazırlanıyor.
 
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıldan beri af yasası ve ikinci yargı paketi üzerindeki çalışmalar devam ediyordu. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Abdülhamit Gül, yakın bir zamanda Meclis’e gelmesi beklenen İkinci Yargı Paketi ile ilgili açıklamalarda bulunmuş ve ceza indirim detayları hakkında bilgi vermişti. Son olarak Çankaya Köşkü’nde geçtiğimiz gün yapılan koronavirüs zirvesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile akşam saat 19.00’da “acil” bir infaz düzenlemesi toplantısı yapıldı. Toplantıda İkinci Yargı Paketi ve infaz düzenlemesi ile ilgili oldukça önemli sonuçlar çıktı. Peki, Af Yasası ve İkinci Yargı Paketi ne zaman çıkacak, son durum ne? İşte detaylar…
Uzun bir süredir Meclis' gelmesi beklenen Af Yasası ve İkinci Yargı Paketi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Geçtiğimiz gün Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yapılan koronavirüs zirvesinin hemen ardından saatler 19.00'ı gösterdiğinde 'acil' bir infaz düzenlemesi toplantısı gerçekleştirildi. Yaklaşık 1.5 saat süren toplanın ardından infaz düzenlemesi ile ilgili oldukça önemli kararlar alınırken, konuyla ilgili ayrıntılar ise ortaya çıktı. İkinci Yargı Paketi'nin içinde olması beklenen Af Yasası uzun bir süredir mahkûm ve aileleri tarafından takip edilen konular arasında yer alıyordu. Peki, Çankaya'da yapılan toplanın ardından Af Yasası, İkinci Yargı Paketi ve İnfaz düzenlemesinde son durum ne? İşte son dakika haberinin ayrıntıları…
BAŞKAN ERDOĞAN TALİMATI VERDİ!
MAHKÛMLARA YÜZDE 50 İNFAZ İNDİRİMİ YOLDA
Hükümet yaklaşık 300 bin mahkûmun bulunduğu cezaevlerinde koronavirüs salgını riskine karşı, uzun süredir üzerinde çalışılan infaz düzenlemesini süratle çıkarmaya hazırlanıyor.
İşte detaylar;
Çankaya Köşkü'nde önceki gün yapılan koronavirüs zirvesinden hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile akşam saat 19.00'da "acil" bir infaz düzenlemesi toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 1.5 saat süren toplantıya AK Parti Grup Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş, Bülent Turan, Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı.
SÜREÇ BURAYA GETİRDİ
Edinilen bilgiye göre toplantıda Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlatarak, "Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi" dedi. Koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinin boşaltılması tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan, sürecin getirdiği zorunluluklara işaret etti. Erdoğan, "Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün" talimatını verdi.
BU SUÇLAR ASLA GİRMESİN
Erdoğan toplantıda, TCK'daki cezasızlık düzenlemesinin aynı kalmasını ve "Cinsel suçlar, kasten adam öldürmek, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirlerin (tekrar suç işleyenler)" kapsam dışı bırakılmasını istedi.
Hürriyet'in ayrıntılarına ulaştığı taslakla cezasızlık algısı ortadan kaldıracak şekilde bir ay hapis cezası alan bile belirli bir süre cezaevinde kalacak.
KİMLERİ KAPSIYOR?
Cinsel, uyuşturucu, örgütlü, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirler (tekrar suç işleyenler) hariç cezaların infazı 2/3 (yüzde 67) yerine 1/2 (yüzde 50) olarak uygulanacak. Cezaevinde kalınacak sürenin 5'te 1'i denetimli serbestlikte geçirebilecek. Doğum yapan bir kadın, doğumun üzerinden 1.5 yıl geçmeden cezaevine konulamayacak. 70 yaşın üzerindekiler 2 yıl ve altındaki cezalarını, 75 yaşın üzerindekiler ise 4 yıl ve altında kalan cezalarını konutta çekecek. Taslak ana hatlarıyla şöyle: Bir yıllık otomatik denetimli serbestlik mekanizması sona eriyor. Örneğin 1 ay hapis cezası alan kişi de artık 12 gün cezasını açık cezaevinde geçirecek.
HAFTAYA MECLİS'TE
Mahkemelerin verdiği cezaların 2/3'ü (yüzde 67'si) yerine 1/2'si (yüzde 50'si) kapalı cezaevinde çekilecek. Doğum yapan kadınların aldıkları ceza 3 yıl ve altında ise bu ceza konutta infaz edilecek. Koşullu salıverilme süresinde herhangi bir yeni suçtan örneğin 1 yıl ceza alan bir hükümlünün, koşullu salıverildiği süreden sadece 2 yılı yanacak.
İnfaz düzenlemesiyle ilgili teklifin, bu dönemde Meclis gündemine getirilmesine muhalefetin de tepki göstermeyeceği, engel olmayacağı düşünülüyor. Düzenlemeye önümüzdeki hafta son şeklinin verilmesi ve ardından muhalefete sunulması planlanıyor.
70 YAŞA EVDE İNFAZ
Mevcut sistemle 70 yaş üzerindekilerin 1 yılın altında kalan cezalarının evde infazı mümkün. Bu süre şimdi 2 yıla çıkarılacak. 75 yaş ve üzerindekiler için ise 3 yıl olan süre ise 4 yıla yükseltilecek. Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine dair Adli Tıp Kurumu tarafından rapor verilen kişiler 3 yıla kadar olan cezalarını konutta infaz edebilecek.
GECE İNFAZ VE HAFTA SONU İNFAZI
Gece infazı ve hafta sonu infaz usullerine işlerlik kazandırılacak. Mevcut sistemde 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılanların cezalarını hafta sonu ya da gece çekmesine olanak var. Ancak 1 yıllık denetim süresi nedeniyle 6 ay ceza alanlar hiç cezaevine girmediği için bu sistem işletilemiyor. Taslakta 6 aylık süre 1 yıla çıkarılıyor. Taksirle işlenen bir suç kapsamında verilen cezalarda ise bu süre 2 yıl olarak belirlenecek. Bu sürenin altında ceza alanlar talepleri halinde cezalarının infazını hafta sonu ya da geceleri cezaevinde girerek çekebilecek.

 
 
 
 
Kaynak: () - Muhbir32 Editör: Muhbir32
Etiketler: AF, YASASI,, İKİNCİ, YARGI, PAKETİ, SON, DURUM, NE?,
Yorumlar
Haber Yazılımı