Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 10:52
 
ISPARTA'YA BİR DARBE DE ANKARA'DAN GELDİ
TURİZM Haberi
ISPARTA'YA BİR DARBE DE ANKARA'DAN GELDİ

Ankara’nın Çamlıdere ilçesi, Isparta’dan getirilen 10 bin adet lavanta fidesi ile ‘lavanta çiftliği’ kurmaya hazırlanıyor. Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, “Yakında Türkiye’de meşhur olan o mor tarlaları Çamlıdere’de de göreceğiz. Hem turist çekeceğiz hem de ilçe ekonomimize katkı sağlayacağız” diyor.

 Bu hafta lavantaları toprakla buluşturacaklarını kaydeden Başkan Can şunları söyledi:

 

10 DÖNÜMLE BAŞLIYORUZ

“Çamlıdere, Türkiye’de bitki örtüsü açısından en zengin yerlerden birisi. 100’lerce çiçek türümüzün içine lavantayı da dahil etmek istedik. Çamlıdere yaylasına dikilmek üzere boyları 25 santim olan 10 bin adet lavanta, saksıların içerisinde Isparta’dan getirildi. Lavanta çiftliği, belediyemize ait olacak. 10 dönümle başlıyoruz. Alanı topraklandırdık. Lavanta çiftliğimizle müze ve doğa turizminin yanı sıra artık lavanta turizmi de yapacağız. İlçemizi ziyaret edenler, doğal güzelliklerimizi ve zenginliklerimizin yanında lavanta tarlalarımızı da görecek. Çamlıdere turizmine renk katmış olacağız.

EKONOMİK DEĞERE DÖNÜŞECEK

Ayrıca, lavanta bitkisinin çiftçilerimiz tarafından da üretilmesini hedefliyoruz. Belediye olarak lokomotif olacağız. İlkini biz yapacağız, ardından çiftçilerimiz üretecek. İlçemizdeki hazine arsalarına da ekilmesini sağlayacağız. Başta kozmetik, ilaç sanayi ve sabun yapımı gibi alanlar olmak üzere lavantayı ekonomik değere de dönüştürmeyi hedefliyoruz. Kısacası, hem turist çekeceğiz hem de ilçe ekonomimize katkı sağlayacağız. Dikimin ardından lavanta çiftliğinde ilk hasadı yapmayı heyecanla bekliyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ISPARTA'YA, BİR, DARBE, DE, ANKARA'DAN, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı