Haber Detayı
20 Ekim 2019 - Pazar 13:30
 
ISPARTA'DA UMRE'YE GİDECEK KİŞİ SAYISI BELLİ OLDU
GÜNDEM Haberi
ISPARTA'DA UMRE'YE GİDECEK KİŞİ SAYISI BELLİ OLDU

İl Müftü Yardımcısı Halil Taş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 - 2020 Yılı 2. Dönem Umre programının belli olduğunu belirterek; “Isparta’dan 88 kişi 26 Ekim tarihinde Umre’ye gidecek” dedi.
 
Isparta İl Müftüsü Bayram Şahin, Müftülük Binası Konferans Salonunda basın mensuplarına konu ile ilgili yaptığı açıklamada:'' 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluş ve görevleri hakkındaki kanun ve yeniden düzenlenen 01/07/2010 tarihli ve 6002 sayılı kanunun 13.maddesine göre Başkanlıkça Hac ve Umre organizasyonları düzenleniyor.
 
Umre kelimesi, imar, ömür ve tamir kelimesi ile aynı köktendir. Umre; Kalbi imar etme, kalbin yıpranan yönlerini tamir etme yolculuğudur. İbadet olarak ise İhrama girerek tavaf ve sa'y yaptıktan sonra, tıraş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir. Hanefi mezhebine göre umre müekked sünnet, Şafii mezhebine göre ise farzdır. Hac yapmadan önce Umreye giden bir kimseye, şartlarını taşımıyorsa yaptığı bu Umreden dolayı kendisine hac farz olmaz.
Kur'an-ı Kerim’de Umre ile ilgili olarak şöyle buyurulur "Haccı da, Umreyi de sırf Allah için tam olarak yerine getiriniz." (Bakara, 2/196) Umre ibadetini gerçekleştirenler için ise Sevgili Peygamberimizden şu müjde bildirilmiştir : " Umre ibadeti, daha sonraki bir umreye kadar işlenecek günahlara keffarettir. Makbul Haccın karşılığı ise, ancak Cennettir."(Buharı, Umre-1)
2. Dönem Umre Tur ve fiyatlarını görmek için lütfen tıklayınız...
Diyanet İşleri Başkanlığı;
1- Yolcularımızı Allah’ın birer misafiri olarak görüyor ve Allah’ın misafirlerine hizmet etmeyi en büyük şeref olarak değerlendiriyoruz.
 2- Umre bilgi ve rehberliğe dayalı bir ibadettir. Alanlarında yetkin ve yetenekli görevlilerimiz ile birlikte Umre yolcularımıza hizmet etmek temel düsturumuzdur.
3- Vatandaşlarımızın her yıl artarak devam eden ilgi ve talebini dikkate alan Başkanlığımız, bu yıl da Mekke ve Medine’de Umre yolcularımıza hizmet etmeye yönelik yoğun tedbirler almış, ciddi gayretler ortaya koymuştur.
 4- Bu yolculukta yapılması gereken her şeyi bir “emanet ve sorumluluk” anlayışı içerisinde yerine getirmenin gayretinde olacağız.
5-Başkanlığımız yurt içinden ve yurt dışından organizasyonumuza katılan umre yolcularımıza kaliteli hizmeti kendisine şiar edinmiştir. 
Umre kayıt fiyatları Riyal (SAR) cinsinden belirlenmiştir. Umre fiyatları kategorilerine göre 3.100  RİYAL  (8 günlük ikinci dönem ara tatil) ile 7000 RİYAL (Otel 11 günlük )arasında değişmektedir. Başkanlığımız bu hizmeti dini esaslara uygun ve ülkemizin onuruna yakışır bir tarzda yerine getirmeye özen göstermektedir. Umre fiyatlarına Uçak bileti, Umrecinin bulunduğu İl'den, hareket edeceği İl'in havaalanına kadar ki otobüs-uçak ücreti, kalınacak otel, sabah kahvaltısı, öğle kumanyası ve akşam yemeği, Mekke ve Medine'deki ziyaret yerleri vb. hizmetler dahildir. 
2. Dönem Umre Tur ve fiyatlarını görmek için lütfen tıklayınız...
Öğrencilere özel yarıyıl tatili umre programı…
Diyanet İşleri Başkanlığı öğrenciler, öğretmenler ve veliler için ara tatil 8 günlük ve yarıyıl tatilinde 11 günlük umre programı düzenlemektedir. Yarıyıl tatiline giren öğrenciler, öğretmenler ve veliler istedikleri takdirde 11 günlük Umre programına kaydını yaptırarak Umre ibadetini yerine getirebileceklerdir. Yarıyıl Umre programı için en düşük ücret 3.225 Riyal olarak belirlenmiştir.
Kudüs Bağlantılı Umre Turu:
Başkanlığımız 2015 yılından itibaren devam ettirdiği Kudüs bağlantılı Umre turunu bu senede düzenlemektedir. Bu tur 3 gün Kudüs, 3 gün Medine ve 10 gün Mekke olmak üzere toplam 16 günlük bir programdır. Bu programda 3 Mescitte (Kudüs, Mekke ve Medine) Cuma namazı kılınacak şekilde planlama yapılacaktır. Henüz Fiyatlar açıklanmamıştır.
Üniversite Programı:
Başkanlığımız son iki yıldır üniversite öğrencilerimize yönelik 6-7 günlük Umre programı düzenlemektedir. Bu sene de yine öğrencilerimize yönelik programımız devam edecektir. Henüz bu Tur’da da fiyatlar belli olmamıştır. 
Kayıt İşlemleri:
Umreye gitmek isteyenler, 2019-2020 Umre organizasyonu kapsamında ilan edilen Umre konaklama türlerinden tercih ettiği türe ve tura ait banka kodu ile anlaşmalı bankalara açtırılan Umre kurumsal tahsilât hesabına ücretini peşin olarak yatırdıktan sonra kayıtlarını kendisine en yakın İl veya İlçe müftülüğüne müracaat ederek yaptırabileceklerdir. 
2. Dönem Umre Tur ve fiyatlarını görmek için lütfen tıklayınız...
Vatandaşlarımız Umre ücretlerini;  
T.Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, T. Halk Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans, PTT kurumlarına ödeyebileceklerdir.
Ayrıca Al-Baraka Türk Katılım Bankası ile Kuveyt Türk Katılım Bankası Umre ücretinin 40’ ını peşin almak üzere geriye kalan 60’lık bölümü üç eşit taksit halinde herhangi bir ilave ücret, dosya masrafı almadan ödeme imkanı sunmaktadır.
2019-2020 UMRE KONAKLAMA KATEGORİLERİ
1-OTEL   : 7-11 ve 14 günlük
2-YÜRÜME MESAFELİ        : 15 -20 günlük
3-SERVİSLİ                   : 15-20 ve 25 günlük
4-YÜRÜME MESAFELİ (SÖMESTİR)  : 11 günlük   
5-SERVİSLİ (SÖMESTİR)   : 11 günlük   
6-İKİNCİ DÖNEM. ARA TATİL             : 8 günlük
KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER  
1- Banka dekontu,
2- Kayıt formu (Müftülüklerden temin edilir.)
3- Pasaport (Bir yıl süreli)
4- Aşı kartı (İl Sağlık Müdürlüğünden temin edilir.)
Diyanet İşleri Başkanlığı 2019-2020 yılı Umre organizasyonu ile ilgili olarak İl ve İlçe Müftülüklerimizden ayrıntılı bilgi alınabilir. Bütün Umreye gidecek kardeşlerimize hayırlı yolculuklar diler, Umrelerinin makbul olmasını Yüce Allah'tan niyaz ederim.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ISPARTA'DA, UMRE'YE, GİDECEK, KİŞİ, SAYISI, BELLİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı