Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 12:23
 
6 farklı anket şirketine göre partilerin oy oranları
6 farklı anket şirketi tarafından yapılan ve seçmenlere "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun yöneltildiği araştırmadan çıkan sonuçlar
SİYASET Haberi
6 farklı anket şirketine göre partilerin oy oranları

Cumhurbaşkanlığı seçiminde barajın düşürülmesi tartışmaları ve yani parti kurma çalışmaları ile hareketlenen siyaset arenasında 6 farklı anket şirketinden gelen sonuçlar büyük yankı uyandırdı.

İstanbul merkezli Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM), 1 Ekim'de yayımladığı raporda 'seçmenlerin hangi partiye oy vereceği konusunda' araştırmalar yapan farklı anket şirketleriyle ilgili bir veri analizi yaptı.

ORC, Piar, Avrasya, ADA, Potimar ve Saros gibi farklı anket şirketlerinin verilerinin yer aldığı raporda 6 farklı anket şirketinin verilerinin ortalaması ele alındı. 6 anket şirketinden 4'ü Cumhur İttifakı'nın oylarını yüzde 50'nin altında gösterirken, sadece ORC ve AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Optimar Araştırma, bu oranı yüzde 50'nin biraz üzerinde gösterdi. Saros şirketi Cumhur İttifakı'nın oy oranını yüzde 43 olarak açıklarken, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunu sıfır hatayla bilen Avrasya şirketi (AKAM), AK Parti'nin oy oranını yüzde 29,9 olarak belirtti.

İşte 6 araştırma şirketinin verileri;

Kaynak: () - Muhbir32 Editör: Muhbir32
Etiketler: 6, farklı, anket, şirketine, göre, partilerin, oy, oranları,
Yorumlar
Haber Yazılımı